27.11.2015 Fundacja Braci Golec w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

27 listopada w Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się szczególny koncert podopiecznych fundacji - finał projektu "Etnika symfonicznie - dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje.

W projekcie bierze udział 30 podopiecznych fundacji z ognisk w Milówce, Jeleśni, Koszarawie i Łodygowicach. Od lipca fundacja realizuje cykl warsztatów w 4 miejscowościach Żywiecczyzny, m. in.: indywidualne zajęcia gry na skrzypcach i basach, zajęcia w kapelach (kwartetach), orkiestrze i grupach śpiewaczych, spotkania z Mistrzem oraz wyjazdowe warsztaty dla dzieci i instruktorów fundacji.

Koncert w Warszawie odbędzie się przy okazji "Przeglądu Tańca i Piosenki Ludowej Przedszkolaków" organizowanego przez Przedszkole nr 17 i Muzeum Etnograficzne. Trwają ostatnie próby i przygotowania, dodatkowo z grupą
podopiecznych fundacji do Warszawy pojedzie amatorska grupa teatralna z Przyłękowa z przedstawieniem "Królewna Śnieżka po góralsku".

Poznajcie naszych wspaniałych podopiecznych.

Już jest - film promocyjny z III Letnich Warsztatów Artystycznych z Fundacją Braci Golec.

Zobaczcie jak pracowaliśmy i bawiliśmy się w Lalikach. Już nie możemy się doczekać kolejnej edycji.


 

Promocja albumu

18 października (niedziela) o godz. 17.00 serdecznie zapraszamy na kolejną promocję albumu z serii "Stroje ludowe w Karpatach polskich".
Będzie to "Strój cieszyński" (Těšínský kroj), którego premiera obyła się w listopadzie 2014.

Tym razem zagościmy z Muzeum Ustrońskim, szczególnym miejscu w pracy nad albumem - to tu odbyła się sesja zdjęciowa unikatowej kolekcji bielizny.

Jak zawsze będzie muzycznie i strojnie, w programie m.in.: rozmowa Łukasza Golca i Pawła Golca z autorami, pokaz cieszyńskiego stroju, występ podopiecznych Fundacji Braci Golec.


Serię wydawniczą "Stroje ludowe w Karpatach polskich" fundacja realizuje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Do tej pory ukazały się: Mieszczański strój żywiecki, Strój górali śląskich, Strój górali żywieckich oraz Strój górali podhalańskich.

Przesłuchania w Milówce i Łodygowicach

Wyniki do obejrzenia w zakładce ognisko

Terminy przesłuchań do Ognisk Twórczości Artystycznej

Drodzy rodzice

W końcu znamy już terminy wrześniowych przesłuchań do ognisk.
Wiemy i cieszy nas to, że zainteresowanie nauką w ogniskach jest o wiele większe niż nasze możliwości. Niestety ze względu na ograniczą ilość godzin w każdym ognisku i dbająć o poziom nauki, w tym roku szkolnym możemy przyjąć tylko:
Łodygowice (4 os. skrzypce, 2 os. heligonka, 2 os. dudy)
Milówka (4 os. skrzypce)
Jeleśnia (2 os. skrzypce)

Otwieramy też nowe ognisko w Przyłękowie szczegóły wkrótce. 

TUTAJ TERMINY I GODZINY PRZESŁUCHAŃ

Startujemy w nowym roku szkolnym

Szanowni Rodzice 

Witamy po wakacjach. Rozpoczynamy kolejny rok szkolny. Plany zajęć dla poszczególnych ognisk, Klasy Mistrzowskiej i projektu Etnika Symfonicznie dostępne w .pdf w zakładce ogniska.

W razie pytań prosimy o kontakt z Anną Smolarek 889764684 lub bezpośrednio z instruktorką/rem

Wkrótce informacja o terminach przesłuchań do ognisk, po których przyjmiemy nowe uczennice/uczniów. 

Przerwa urlopowa

UWAGA!
W okresie od 27 lipca do 9 sierpnia ogłaszamy PRZERWĘ WAKACYJNĄ.
Cała fundacyjna ekipa jedzie na urlop.Troszkę odpoczniemy, aby z nowym rokiem szkolnym wystartować z podwójną energią:)
Pozdrawiamy i życzymy dużo słońca!

Dni Koszarawy 2015

Już teraz zapraszamy na weekend w Koszarawie! Wystąpi tam jedyna i niepowtarzalna Kapela Młodych Fundacji Braci Golec !!!!

XXXIV DNI JELEŚNI

Już w Najbliższą niedzielę nasi młodzi podopieczni wystąpią w Jeleśni. Zaprezentują swoje umiejętności zdobyte podczas nauki w Ogniskach Twórczości Artystycznej oraz Letnich Warsztatów.

 

III Letnie Warsztaty Artystyczne

Fotorelacja z koncertu finałowego w Łodygowicach już w galerii!

Już w najbliższy wtorek zaczynamy kolejną edycję Letnich Warsztatów Artystycznych w Lalikach. Zajęcia potrwają do piątku, a w sobotę koncert finałowy w Łodygowicach. Zapraszamy i do zobaczenia !

 

Forum Lokalne Dorośli dla Młodych

W dniu 09.06.2015 roku Fundacja Braci Golec weźmie udział w niezwykle ważnym wydarzeniu - Forum Lokalnym Dorośli dla Młodych organizowanym przez Stowarzyszenie dla rozwoju DROGOWSKAZ.
Więcej informacji: w PDF lub drogowskaz.eu

 

Święto Trzech Braci w Cieszynie

W piątek 19.06.2015 roku Golec Uorkiestra zagra koncert w Cieszynie podczas Święta Trzech Braci. Będzie to doskonały moment do promocji i sprzedaży naszego piątego już albumu „Strój cieszyński”. Będzie można go nabyć w dniach 19-21.06.2015 roku na Rynku w Cieszynie!

Zapraszamy serdecznie !
http://www.swietotrzechbraci.pl/

Konkurs Stara Tradycja

Po raz piaty odbył się konkurs Stara Tradycja, organizowany przez Fundację Wszystkie Mazurki Świata w ramach odbywającego się w Warszawie Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2015.

Gratulujemy wszystkim laureatom konkursu oraz wszystkim uczestnikom.

Jesteśmy niezwykle dumni z naszych małych artystów.!

Mała Kapela Fundacji Braci Golec otrzymała wyróżnienie oraz Nagrodę Publiczności.

Nagrodę specjalną Janusza Prusinowskiego i Marcina Pospieszalskiego za grę na basach i śpiew otrzymał wspaniały Piotr Szczotka!

Gratulujemy!


Muzycznie i strojnie w Jasienicy

20 marca (piątek) 2015 r. o godz. 18.00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy  będzie miało miejsce szczególne wydarzenie  – promocja wydanego przez Fundację Braci Golec albumu Strój cieszyński (Těšínský kroj).

To już piąta pozycja z serii Stroje ludowe w Karpatach polskich, którą fundacja z powodzeniem realizuje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do tej pory w serii ukazały się: Mieszczański strój żywiecki, Strój górali śląskich, Strój górali żywieckich oraz Strój górali podhalańskich.


stroj cieszynski

Spotkanie promujące najnowszy tytuł będzie jak zawsze trochę uroczyste, trochę zabawne i jak zawsze tętniące żywą muzyką. W programie m.in.: rozmowa Łukasza Golca i Pawła Golca z autorami, pokaz cieszyńskiego stroju, występ podopiecznych Fundacji Braci Golec oraz Zespołu Regionalnego “Jasieniczanka”.

Wstęp wolny za okazaniem wejściówki (ilość miejsc ograniczona).

Bezpłatne wejściówki są dostępne w GOK Jasienica w terminie 10-18 marca 2015 r.
Serdecznie zapraszamy!

Kolędowanie z Fundacją Braci Golec zapraszamy na koncerty.

01.02.2015 godz. 17.00 - koncert podopiecznych z ognisk w Jeleśni i Koszarawie podczas "Rodzinnego Kolędowania" w Kościele pw. Stygmatów św. Franciszka w Koszarawie Bystrej.

02.02.2015 godz.17.30 - koncert podopiecznych z ogniska w Milówce w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Milówce.

Podopieczni fundacji wśród laureatów 14 Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Łodygowicach.

Bardzo DZIĘKUJEMY i GRATULUJEMY wszystkim uczniom, którzy wystąpili w 14 Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Łodygowicach. Jesteśmy dumni, ponieważ po raz kolejny podopieczni fundacji znaleźli się w gronie laureatów i wyróżnionych.

Kategoria I (soliści i duety):

1 miejsce ex aequo
Bartłomiej Kopacz (heligonista z ogniska w Łodygowicach) Karolinia Kobielusz (skrzypaczka z ogniska w Milówce)

Kategoria II (zespoły dziecięce):

Kapela Fundacji Braci Golec z Łodygowic w składzie:
Bartek Golec - sekund,
Piotr Szczotka - bas,
Oliwia Świerczek - prym,
Anna Wandzel - prym.
Marcin Szczotka - heligonka

Za zaangażowanie i przygotowanie do konkursu dziękujemy pani Małgorzacie Filary, Bartkowi Rybce oraz RODZICOM naszych wspaniałych i zdolnych uczniów !

Protokół: http://www.lodygowicegok.pl/wydarzenia,1/14-przegladu-koled-i-pastoralek-lodygowice-2015-212.html

Trwają przesłuchania w ogniskach.

W tym tygodniu w fundacji trwają przesłuchania, które sprawdzają to czego nauczyliśmy się w okresie od września do stycznia. W każdym ognisku instruktorki/instruktorzy przeprowadzają tzw.wewntęrzny egzamin.

26.01.15 (poniedziałek)-Ognisko Milówka (skrzypce, heligonka, bas)
28.01.15 (środa) - Ognisko Łodygowice (skrzypce, bas)
29.01.15 (czwartek)- Ognisko Koszarawa, Jelesnia (skrzypce, heligonka), Ognisko Łodygowice (heligonka).

Za wszystkich trzymamy kciuki i życzymy udanych ferii zimowych !!

Wyniki z przesłuchań będą dostępne 2 lutego (poniedziałek) na www.fundacjabracigolec.pl

1% podatku za rok 2014

Będziemy bardzo wdzięczni za przekazanie 1% podatku Fundacji Braci Golec - wystarczy podać nr KRS 0000175069 oraz przekazywaną kwotę (1% należnego podatku) - resztą zajmie się już Urząd Skarbowy. Na podstronie 1% podatku można pobrać darmowy program do sporządzania zeznań rocznych Pity 2014/2015. Dziękujemy.
Informacje jak przekazać 1% podatku za 2014 rok znajdziecie na portalu ngo.

 

10.01.2015 Korowód i kolędowanie w Sopotni Małej.

W imieniu organizatorów zapraszamy w sobotę (10.01.2015) na "Kolędowanie w Sopotni Małej". Zaplanowano korowód kolędników, wspólne kolędowanie i zabawę karnawałową z kapelą góralską.

 

A 18 stycznia zapraszamy do Pewli Wielkiej na koncert kolęd w wykonaniu podopiecznych ogniska w Jeleśni, Kościół pw. Maksymiliana Kolbe, godz. 11:30

 

Wesołych Świąt

Z ogromną radością informujemy, że w tym wyjątkowym świątecznym tygodniu będzie można oglądnąć uczniów Ognisk Twórczości Artystycznej w TVP,
daty emisji:
TVP 1 - 25 XII 2014, 13:40
TVP Polonia - 25 XII 2014, 18:45
TVP Polonia - 26 XII 2014, 00:40
TVP Rozrywka - 26 XII 2014, 15:10
TVP Polonia - 26 XII 2014, 08:15

Zapraszamy na ten przepiękny, klimatyczny koncert kolęd i pastorałek, który został zarejestrowany w tym roku w Bukowinie Tatrzańskiej.

Korzystając z okazji składamy najserdeczniejsze życzenia świąteczne, dużo radości, Błogosławieństwa Bożego, szczęścia, zdrowia i pomyślności! 

Wesołych Świąt!

Kolędujemy w Katowicach

Zapraszamy na rodzinny koncert tradycyjnych
kolęd bożonarodzeniowych z Żywiecczyzny
do Centrum Kultury Katowic.

Sobota | 20 XII 2014 | godz. 11:00


Album Strój cieszyński już w sprzedaży.

Całkowity dochód przeznaczony jest na wspieranie młodych, muzycznych talentów. Pod naszą opieką znajduje się obecnie 150 dzieci z Żywiecczyzny uczących się grać po góralsku w Ogniskach Twórczości Artystycznej.

Album dostępny:
Księgarnia Piastowska, Cieszyn, ul. Głęboka 6
Cieszyńskie Centrum Informacji, Rynek 1
Zamek Cieszyn, ul. Zamkowa 3
Księgarnia Wirth, Český Těšín, ul. Čapkova 7
Etnochata Topolej, Goleszów, ul. Wiejska 22a
Księgarnia Troszok, Wisła, ul. 1 Maja 53
Księgarnia Globus, Skoczów, ul. Mickiewicza 16
Księgarnia Klimczok, Bielsko-Biała, ul. Cyniarska 11

Strój cieszyński (Těšínský kroj). To już piąta pozycja z serii Stroje ludowe w Karpatach polskich, którą Fundacja Braci Golec z powodzeniem realizuje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poprzez publikację chcemy przybliżyć kolejną zupełnie wyjątkową krainę w łuku Karpat polskich. Ukazanie jej uroku uwiecznionego w ludowym stroju ma na celu zainspirowanie Państwa do rozwijania własnych zainteresowań i pasji oraz zachęcenie do odkrywania unikatowości dziedzictwa kulturowego regionu.

"Jo je stela" i"tu stela" to dwa wyrażenia, które zwyciężyły w plebiscycie na najpiękniejsze cieszyńskie słowo. W tych dwóch krótkich zwrotach mieści się całe przywiązanie mieszkańców Śląska Cieszyńskiego do swojej kultury, świadomość i duma z bycia "stąd". Dostojny i jakże bogaty strój cieszyński, zwłaszcza kobiecy, to dzisiaj nie tylko turystyczna wizytówka Śląska Cieszyńskiego, ale przede wszystkim świadectwo żywotności kultury i manifestacja tego, co najbliższe sercu. Album stanowi opowieść o wielokulturowym dziedzictwie i trudnej historii, a także o fenomenie przenikania się i ciągłości tradycji pośród bliskich sobie historycznie społeczności, niezależnie od aktualnych podziałów politycznych. Przykładem tego jest żywotność cieszyńskiego żywotka (gorsetu), który do dzisiaj łączy Śląsk Cieszyński po obu stronach granicy.

Przesłuchania do ogniska w Łodygowicach - HELIGONKA

Zapraszamy 27.11 (czwartek) g. 16.30 - 17.30 Zespół Szkół nr 1 w Łodygowicach Dolnych na przesłuchania do ogniska Fundacji Braci Golec. Przyjmiemy 4 os. do grupy heligonki prowadzonej przez Bartka Rybkę.

Promocja albumu Strój cieszyński.

Dzisiaj o godz. 16:00 serdecznie zapraszamy na promocję albumu Strój cieszyński (Těšínský kroj). Dom PZKO w Suchej Górnej
Współorganizator: Miejscowe Koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Suchej Górnej.

A we wtorek 25 listopada 2014, godz. 11:00 lekcja otwarta połączona z warsztatami: Cieszyński strój ludowy dawniej i dziś.
Prowadzenie Lidia Lankocz i Grzegorz Studnicki
sala kameralna, budynek główny UŚ w Cieszynie
Współorganizator: Koło Naukowe Etnologów. 

XXV Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych

Bardzo DZIĘKUJEMY i GRATULUJEMY wszystkim uczniom, którzy wystąpili w XXV Konkursie Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych. Jesteśmy dumni, ponieważ po raz kolejny nasi aktualni i byli uczniowie znaleźli się w gronie laureatów i wyróżnionych.

Kategoria dzieci do lat 12 - Kapele dziecięce:

II miejsce i nagroda ufundowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach

Kapela Fundacji Braci Golec z Łodygowic w składzie:
Bartek Golec - sekund,
Piotr Szczotka - bas,
Oliwia Świerczek - prym,
Anna Wandzel - prym.


Kategoria dzieci i młodzieży od 13 do 17 lat - Kapele młodzieżowe
II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł ufundowane przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

Kapela Fundacji Braci Golec z Koszarawy w składzie:
Ania Butor - sekund i prym,
Alicja Kimla - sekund i prym,
Dawid Hulbój - heligonka

Szczególne gratulacje za udany debiut składamy uczniom z nowego ogniska w Jeleśni; Kasi Witas, Jankowi Barańczukowi oraz Julii i Wiktorowi Waligóra.

Za zaangażowanie i przygotowanie do konkursu dziękujemy pani Małgorzacie Filary oraz RODZICOM naszych wspaniałych i zdolnych uczniów !

Fotogaleria z konkursów w Jeleśni i Milówce

Muzycznie i strojnie

Dnia 6 listopada o godz. 17.30 w Domu Narodowym w Cieszynie będzie mieć miejsce szczególne wydarzenie dla tego miasta i całego regionu – premiera wydanego przez Fundację Braci Golec albumu Strój cieszyński (Těšínský kroj). To już piąta pozycja z serii Stroje ludowe w Karpatach polskich, którą fundacja z powodzeniem realizuje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do tej pory w serii ukazały się: Mieszczański strój żywiecki, Strój górali śląskich, Strój górali żywieckich oraz Strój górali podhalańskich.

Spotkanie promujące najnowszy tytuł będzie jak zawsze trochę uroczyste, trochę zabawne i jak zawsze tętniące żywą muzyką. W programie m.in.: rozmowa Łukasza Golca i Pawła Golca z autorami, pokaz cieszyńskiego stroju, występ podopiecznych Fundacji Braci Golec oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej.

Bezpłatne wejściówki są dostępne w COK Dom Narodowy (liczba miejsc ograniczona).
Serdecznie zapraszamy!

Wydarzenia towarzyszące:

Promocja albumu Strój cieszyński
22 listopada 2014, godz. 16:00
Dom PZKO w Suchej Górnej
Współorganizator: Miejscowe Koło
Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego
w Suchej Górnej

Lekcja otwarta połączona z warsztatami:
Cieszyński strój ludowy dawniej i dziś.
Prowadzenie Lidia Lankocz i Grzegorz Studnicki
25 listopada 2014, godz. 11:00
sala kameralna, budynek główny UŚ w Cieszynie,  ul. Bielska 62
Współorganizator: Koło Naukowe Etnologów.

 

 

stroj cieszynski

Przesłuchania do ogniska w Koszarawie

Chcesz się przyłączyć i grać w Ognisku Fundacji Braci Golec?
PRZYJDŹ NA PRZESŁUCHANIE
do GMINNEGO OŚRODKA KULTURY w Koszarawie
- jeśli masz od 7 do 15 lat ?
- jeśli mieszkasz w gminie Koszarawa ?
- jeśli chcesz grać na skrzypcach lub heligonce ?
- jeśli chcesz się rozwijać muzycznie i artystycznie?
heligonka:
23 październik 2014 (czwartek), godz 16.30-17.30
skrzypce:
24 październik 2014 (piątek), godz. 13.30-14.30
Przygotuj jedną dowolną piosenkę i przyjdź na przesłuchanie z rodzicem lub opiekunem.
Więcej informacji pod numerem 604 122 900 lub fundacja@fundacjabracigolec.pl
Serdecznie zapraszamy !

Rodzinne Matinée

Już w najbliższą sobotę - 11 X o godz. 11:00 zapraszamy na występ w Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek w ramach cyklu Rodzinne Matinée - Muzyczne spotkania familijne, na ludowo z Fundacją Braci Golec - rodzinny koncert tradycyjnej muzyki z Żywiecczyzny.

Z Kolbergiem w ślemieńskim skansenie

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej i Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu zapraszają na imprezę „Z Kolbergiem w ślemieńskim skansenie”, która odbędzie się 20 września (sobota), o godz. 12.00 w Żywieckim Parku Etnograficzny w Ślemieniu.


w programie:
godz. 12.00
„Od kwiatuszka do jabłuszka” – miniogród botaniczny miejscem edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży, pokazy kowalstwa, koncert Kapeli Góral Po Pieronie.
godz. 15.00
Koncert Kapeli Byrtków oraz podopiecznych Fundacji Braci Golec.

Koncert zostanie poprzedzony wykładem na temat roli muzyki w tradycyjnej kulturze Beskidu Żywieckiego. W trakcie prezentacji będzie można zobaczyć archaiczne instrumenty pasterskie oraz zapoznać się z tradycyjnym repertuarem kapeli góralskiej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 – Promesa” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Materiał filmowy z II Letnich Warsztatów Artystycznych w Lalikach

BF Media: link youtube

Grupa Vcanal: link youtube

Dni Jeleśni

Już w najbliższy weekend 19-20 lipca zapraszamy na XXXIII Dni Jeleśni.
Nasz występ w niedzielę o 16:oo :)

II Letnie Warsztaty Artystyczne w Lalikach - TVP3

Dzisiaj (1 lipca) o 18:30 zapraszamy do oglądania aktualności TVP 3 - wyemitowany zostanie materiał z II Letnich Warsztatów Artystycznych.

01-05 lipca II Letnie Warsztaty Artystyczne z Fundacją Braci Golec w Lalikach.

Już w najbliższy wtorek (1 lipca) ponad 100 dzieciaków z terenu całej Żywiecczyzny rozpocznie w Lalikach Letnie Warsztaty Artystyczne. To wakacyjna propozycja dla podopiecznych fundacji uczących się grać po góralsku w prowadzonych przez fundację ogniskach muzycznych w Milówce, Łodygowicach, Koszarawie i Jeleśni.

W programie warsztatów m.in. nauka gry na skrzypcach, heligonkach, basach, gajdach oraz instrumentach pasterskich: piszczałkach i trombitach, a ponadto zajęcia rytmiczne i śpiew prowadzone przez zaproszonych gości.

Forma warsztatów to doskonały sposób na integrację i rozwój poprzez wspólną pasję muzykowania.

W sobotę (5 lipca) o godz. 14.00 zapraszamy do amfiteatru w Milówce, gdzie uczestnicy zaprezentują zdobyte umiejętności podczas koncertu finałowego II Letnich Warsztatów Artystycznych.

To nie koniec atrakcji z naszym udziałem. Z okazji jubileuszu 15-lecia Golec uOrkiestry w sobotę (5 lipca) będzie nas można oglądać w „Dzień Dobry TVN” na żywo z hotelu Beskid w Milówce, gdzie otwarto wystawę związaną z jubileuszem zespołu. Również z tej okazjipodopieczni fundacji wystąpią gościnnie wraz z zespołem na niedzielnym (6 lipca) koncercie podczas Dni Milówki (godz. 21.00).

To już druga edycja Letnich Warsztatów Artystycznych, których realizacja jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Gminy Milówka.

Zobaczcie, jak było w zeszłym roku!

http://www.youtube.com/watch?v=EkBCdy-XMxU&feature=player_embedded

Bądźcie z nami - zapraszamy.
Podopieczni Fundacji Braci Golec

Wyniki przesłuchań - rok szkolny 2013/2014 - czerwiec

Wyniki czerwcowych przesłuchań są już w dziale ognisko

Działaj Lokalnie

Serdecznie dziękujemy Żywieckiej Fundacji Rozwoju za zaproszenie na Galę programu 'Działaj Lokalnie', gdzie między innymi artystami wystąpiła Mała Kapela Fundacji Braci Golec z Łodygowic.

 


Więcej na http://dzialajlokalnie.beskidy.org.pl/

SPRAWOZDANIE Z PRZEPROWADZONEJ ZBIÓRKI PUBLICZNEJ

SPRAWOZDANIE Z PRZEPROWADZONEJ ZBIÓRKI PUBLICZNEJ NR 2/2014 przeprowadzonej na rzecz: Zuzanny Kurowskiej

Dotyczy zezwolenia wydanego Przez Urząd Gminy w Milówce nr pisma ROK.5311.2.2014 z dnia 28.05.2014 r.
Termin przeprowadzenia zbiórki:
30.05.2014r. w godzinach od 1600-2100

Miejsce przeprowadzenia zbiórki publicznej: Gmina Milówka - teren Hotelu Tycjan, plac Wolności 7, 34-360 Milówka

Zbiórka publiczna przeprowadzona została w formie:
licytacji podarowanych przedmiotów
zbiórki do puszek
Licytacja
:
Na licytację pozyskano szereg rzeczy przekazanych nieodpłatnie od różnych darczyńców. W ten sposób pozyskano: Dwie piszczałki (instrumenty ludowe), podarowane przez Pana Waldemara Kempka, ręcznie wykonaną ceramikę przez młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Milówce: dzbanek - 2 szt., aniołek 2 szt., wazonik 1 szt. oraz ptaszek - 2 szt.

Suma uzyskana z licytacji to: 1.780,00zł

Zbiórka:
Pieniądze były zbierane do sześciu puszek

Suma uzyskana to: 4.740,00 zł

Łącznie zebrano (licytacja + zbiórka) - 6.520,00 zł (sześć tysięcy pięćset dwadzieścia złotych, zero groszy).

Raport ze zbiórki w .pdf

Pod linkiem poniżej można zobaczyć zdjęcia z koncertu charytatywnego w Milówce. Bardzo dziękujemy za obecność i wspaniałą atmosferę. Szczególne podziękowania dla występujących artystów.

Jeśli nie mogliście być tam z nami to Zuzi można pomóc wpłatami na konto Fundacji Iskierka; ING Bank Śląski nr rachunku: 62 1050 0099 6781 1000 1000 0345; cel szczegółowy: Zuza Kurowska

https://plus.google.com/photos/108119612633285640723/albums/6020376061180666689

Przesłuchania - koniec roku szkolnego

Milówka:

02.06.2014 godz: 14.00-17.00
skrzypce, heligonka, bas

09.06.2014 godz: 14.00-17.00
skrzypce, heligonka

Łodygowice:
11.06.2014
skrzypce
godz: Łodygowice G. 14.00-16.00
Łodygowice D. 16.30-18.00

12.06.2014
heligonka
godz: 17.00 - 18.00

Jeleśnia i Koszarawa:
10.06.2014
skrzypce, bas
godz: 14.00-18.00

12.06.2014
heligonka
godz: 14.00 - 16.30

Koncert charytatywny

Serdecznie zapraszamy na koncert połączony za zbiórką funduszy na leczenie Zuzi. Wystąpią: Królestwo Beskidu, Józef Broda, Kapela Istebna, Jaworowe Skrzypce, Fundacja Braci Golec. Wstęp wolny - zbieramy do puszek.

 

 

Akcja stary telefon

We współpracy z firmą Greenfone i internetowym serwisem starytelefon.pl organizujemy zbiórkę starych telefonów -
sprawnych lub uszkodzonych. Akcja potrwa do 26 czerwca 2014.
Telefony można wrzucać do pojemników wystawionych w 6 punktach na terenie Żywiecczyzny (lista poniżej).
Można też je wysłać do siedziby Fundacji lub bezpośrednio do Greenfone z zaznaczeniem, że chcecie wesprzeć Fundację Braci Golec - wysyłka jest darmowa - szczegóły na stronie www.starytelefon.pl
Pozyskane w ten sposób środki przeznaczymy na przygotowanie II edycji Letnich Warsztatów Artystycznych.

Lista punktów - bardzo dziękujemy niżej wymienionym za pomoc.

Liceum Ogólnokształcące w Łodygowicach
ul. Piłsudskiego 121
sekretariat

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Milówce
ul. Sportowa 15
biblioteka

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie
w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Koszarawie

Kino Janosik w Żywcu
ul. Sobieskiego 1

Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni
ul. Plebańska 1

GALERIA MUZYCZNO-ARTYSTYCZNA KB
ul Zielona 48
Węgierska Górka
sklep ,,ELITA'' I piętro.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata - Stara Tradycja

Znamy już wyniki - po świetnym występie Jakub zajął trzecie miejsce w konkursie Stara Tradycja. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Z wielką dumą i radością informujemy, że nasz uczeń Jakub Tlałka z Ogniska Twórczości Artystycznej w Jeleśni zakwalifikował się do II etapu konkursu Stara Tradycja, którym będzie koncert finałowy w dniu 22.04.2014 w Warszawie, w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Jakub gra na heligonce w grupie p. Romana Capka. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia.

Krok po kroku czyli jak rozliczyć PIT za 2013 r.

Przypominamy, że zeznania podatkowe za rok 2013 PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 należy składać do 30 kwietnia 2014. Można to również zrobić przez internet za pośrednictwem systemu e-deklaracje.
Złożenie deklaracji przez system nie wymaga już podpisu elektronicznego - wystarczą dane autoryzacyjne (suma przychodu), które znajdziemy w naszym zeznaniu podatkowym za ubiegły rok.

Szczegółowe informacje znajdują się w ulotce przygotowanej przez Krajową Informację Podatkową "Krok po kroku czyli jak rozliczyć PIT za 2013 r."

Będziemy bardzo wdzięczni za przekazanie 1% podatku Fundacji Braci Golec - wystarczy podać nr KRS 0000175069 oraz przekazywaną kwotę (1% należnego podatku) - resztą zajmie się już Urząd Skarbowy.

Sprawozdania finansowe z działalności fundacji są dostępne na stronach fundacji

Serdecznie dziękujemy za wszystkie kwoty, namawiajcie rodziny i przyjaciół do przekazywania 1% dla organizacji pożytku publicznego :)

Do przekazania 1 % zachęcają Łukasz i Paweł Golcowie

Wesprzyj nasze działania - akcja stary telefon

Informujemy, że Fundacja nawiązała współpracę z internetowym serwisem starytelefon.pl umożliwiającym sprzedaż używanych telefonów komórkowych. Dzięki tej stronie można przeznaczyć część lub całość pozyskanej w ten sposób kwoty na wybraną przez siebie Organizację prowadzącą działalność Pożytku Publicznego. Możesz pomóc innym nie obciążając swojego budżetu domowego i pozbywając się zalegających niepotrzebnych Ci rzeczy.

Telefony można przekazać za pośrednictwem Fundacji - wkrótce szczegóły organizowanej zbiórki. Pozyskane w ten sposób środki przeznaczymy na przygotowanie II edycji Letnich Warsztatów Artystycznych, gdzie ponad setka naszych podopiecznych będzie rozwijać swoje umiejętności gry na instrumentach ludowych. Z góry dziękujemy za pomoc. Tu można zobaczyć filmik z I Letnich Warsztatów Artystycznych [klik]

Kolędowanie z Fundacją Braci Golec - ciąg dalszy

Przypominamy o nadchodzących koncertach - już w najbliższą niedzielę:

02.02.2014 godz. 17.00 - koncert podopiecznych z ognisk w Jeleśni i Koszarawie podczas "Rodzinnego Kolędowania" w Kościele pw. Stygmatów św. Franciszka w Koszarawie Bystrej.

02.02.2014 godz. godz. 18:00 - koncert podopiecznych z ogniska w Milówce w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Milówce.

Wyniki przesłuchań - rok szkolny 2013/2014

Przepraszamy za opóźnienie - wyniki przesłuchań są już w dziale ognisko

 

Podziękowanie

Serdecznie dziękujemy za profesjonalną pomoc w realizacji kampanii "1% podatku" grupie www.banery-zywiec.pl -  należącej do firmy  shif.pl

1% podatku

13-17.01.2013 rozpoczynamy przesłuchania w ogniskach.

Drodzy rodzice i uczniowie
W dziale ognisko znajduje się harmonogram przesłuchań dla wszystkich ognisk.
Prosimy się zapoznać, obecność obowiązkowa.
Życzymy wszystkim powodzenia.

Muzyka w kolorach

Dla uczących muzyki i nie tylko, warsztaty, sklep z pomocami dydaktycznymi strona Karoliny Barańczuk pedagożki, nauczycielki muzyki. 
www.muzykawkolorach.edu.pl 

11.01.2014 Korowód i kolędowanie w Sopotni Małej.

W imieniu organizatorów zapraszamy w sobotę (11.01.2014) na "Kolędowanie w Sopotni Małej". Zaplanowano korowód kolędników, wspólne kolędowanie i zabawę karnawałową z kapelą góralską:).

START:
14.00 Korowód Kolędników (przemarsz od przystanku Waśki do Domu Strażaka)
15.00 Kolędowanie w Sopotni Małej (Dom Strażaka)

Zapowiada się świetna zabawa, wśród licznych zaproszonych gości wystąpią nasi podopieczni z Ogniska Twórczości Artystycznej w Jeleśni (grupa skrzypiec Marcina Bieguna i grupa heligonki Romana Capka.
Liczymy na liczne przybycie rodziców, babć i dziadków oraz przyjaciół.

Szczegółowy program:

Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni Stowarzyszenie Społeczno –Kulturalne „Romanka” w Sopotni Małej
Koło Gospodyń Wiejskich w Sopotni Małej
Ochotnicza Straż Pożarna w Sopotni Małej
Sołtys Sołectwa Sopotnia Mała
KOLĘDOWANIE W SOPOTNI MAŁEJ - 11 stycznia 2014 r.

godz. 14.00-KOROWÓD KOLEDNIKÓW -plener Sopotnia Mała przemarsz od przystanku u Waśki do Domu Strażaka

godz.15.00-„KOLĘDOWANIE W SOPOTNI MAŁEJ”- Dom Strażaka
- grupa kolędnicza z Żabnicy
- kolędy – zespół regionalny GÓRALSKIE NUTKI z Pewli Wielkiej
- Kolędnicy z gwiazdą Z.R. ROMANKA
- Ognisko Muzyczne Fundacji Braci Golec (występ ok. godz. 16.00)
- kolędy i zabawy dziecięce – zespół regionalny ROMANECKA z Sopotni Małej
- Krowa- Z.R. ROMANKA
- KGW Przyborów JÓZEFA KANIA
- Trzej Królowie z Sopotni Małej- Z.R. ROMANKA
- kapela góralska WARZONKA
- zabawa karnawałowa z kapelą góralską WARZONKA

6 styczeń - "Kolędowanie z Fundacją Braci Golec" w Lubieszowie i Obrowcu.

Koncert kolęd i pastorałek na Jasnej Górze

Zapraszamy do obejrzenia zapowiedzi emisji koncertu na antenie Polsatu, którą nasi podopieczni nagrali wspólnie ze wszystkimi artystami.

 

 

Wspólne kolędowanie z Fundacją Braci Golec

Zapraszamy wszystkich miłośników śpiewania, rodziców i sympatyków fundacji do wspólnego kolędowania.

24.12.2013 godz. 16.45 - "Jasnogórskie Kolędowanie z Polsatem", retransmisja na antenie telewizji Polsat

06.01.2014 godz. 10.00 - koncert podopiecznych w Kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Lubieszowie (powiat Kędzierzyńsko-Kozielski)

06.01.2014 godz. 15.00 - koncert podopiecznych w Kościele pw. Jana Chrzciciela w Obrowcu (powiat Krapkowice)

26.01.2014 godz. (szczegóły wkrótce) - koncert podopiecznych z ogniska w Łodygowicach w Kościele pw. Stanisława Bp. i Męczennika w Łodygowicach Górnych.

02.02.2014 godz. 17.00 - koncert podopiecznych z ognisk w Jeleśni i Koszarawie podczas "Rodzinnego Kolędowania" w Kościele pw. Stygmatów św. Franciszka w Koszarawie Bystrej.

02.02.2014 godz. (szczegóły wkrótce) - koncert podopiecznych z ogniska w Milówce w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Milówce.

Podopieczni fundacji wśród gwiazd koncertu

Już dziś zapraszamy na uroczysty i wyjątkowy pod wieloma względami koncert kolędowo-pastorałkowy, który odbędzie się 13 grudnia o godz. 17:30 w miejscu dla Polaków szczególnym - częstochowskiej BAZYLICE JASNOGÓRSKIEJ.

Ogrom emocji zapewni nie tylko specjalnie przygotowany repertuar, ale i udział wielu znamienitych gości. Zespołowi GOLEC uORKIESTRA towarzyszyć będzie między innymi chór GOSPEL RAIN oraz AGATA SZYMCZEWSKA znakomita skrzypaczka, pierwsza polska zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.Intensywne próby przed tym niecodziennym wydarzeniem trwają już od kilku tygodni. W koncercie weźmie udział 20 najzdolniejszych młodych artystów z prowadzonych przez fundację Ognisk Twórczości Artystycznej z Milówki, Łodygowic, Koszarawy i Jeleśni. Na retransmisję koncertu "JASNOGÓRSKIE KOLĘDOWANIE Z POLSATEM" zapraszamy w WIGILIĘ BOŻEGO NARODZENIA w Telewizji Polsat o godz. 16:45.

29.11- 01.12.2013 WŁĄCZ się do AKCJI

Zespół Regionalny Magurzanie wraz z Fundacją Braci Golec pod patronatem Danone oraz Banku Żywności, bierze udział w programie PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM.

Ma on na celu zebranie jak największej ilości produktów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia, które posłużą do przygotowania ŚWIĄTECZNYCH PACZEK dla potrzebujących rodzin w gminie Łodygowice.

Zbiórka będzie przeprowadzona w Łodygowicach w sklepach NETTO i BIEDRONKA w dniach:
29.11.2013 (piątek)
30.11.2013 (sobota)
01.12.2013 (niedziela)
Bardzo prosimy o wsparcie i pomoc w tej akcji.

Koncert w Kościelisku

Już w najbliższą sobotę 9 listopada o godz.17.00 w Domu Ludowym w Kościelisku, zapraszamy na koncert naszych podopiecznych podczas XII Majowego Grania - koncertu charytatywnego poświęconego pamięci MARKA ŁABUNOWICZA MAI. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie Fundacji Majowe Granie.

WSTĘP WOLNY.

Organizatorzy FUNDACJA MAJOWE GRANIE po koncercie zaprasza na bal charytatywny przy muzyce zespołu Hajlandery.

Startujemy w nowym roku szkolnym

Witamy wszystkich w nowym roku szkolnym i zapraszamy do zapoznania się z PLANAMI ZAJĘĆ dla poszczególnych ognisk.Ruszamy już w przyszłym tygodniu. Szczegółowa informacja w dziale OGNISKO.

Gorące podziękowania za 1% PODATKU.

Fundacja Braci Golec pragnie gorąco podziękować wszystkim osobom, które zdecydowały się w tym roku przekazać 1% PODATKU na wsparcie MŁODYCH MUZYCZNYCH TALENTÓW.

W tym roku wspólnie z Państwem zebraliśmy
17.315,21 zł.

Środki zebrane w ramach kampanii 1% podatku przeznaczymy na:

- zajęcia nauki gry na skrzypcach i heligonkach w ogniskach prowadzonych przez fundację w Milówce, Koszarawie, Jeleśni, Łodygowicach.

- zakup nowych instrumentów.

To dzięki Państwa zaufaniu już od 10 lat możemy spełniać marzenia podopiecznych fundacji.

Za bezinteresowną pomoc, życzliwość i ofiarność
Z serca dziękujemy
Zarząd Fundacji Braci Golec

Łukasz Golec, Paweł Golec

Film z Letnich Warsztatów Artystycznych w Lalikach

 

Festiwal Kuchni Zbójnickiej

Ostatnie zdjęcia do pobrania

Zdjęcia z naszych wspólnych wyjazdów:

Dzień Dziecka w Etnoparku 01.06.2013 Ślemień - plik zip 3,72 MB

Konkurs 16.06.2013 Wisła - plik zip 3 MB

Letnie Warsztaty Artystyczne 02-05.07.2013 Laliki - część I - plik zip 3,4 MB

Letnie Warsztaty Artystyczne w Lalikach

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów: http://zdjecia.viliar.com/laliki/

 

/fot. Dominik Imielski/

Czerwcowe przesłuchania, grupy, wyniki.

Przesłuchania 2012-2013 skrzypce

Przesłuchania 2012-2013 heligonka

Letnie Warsztaty Artystyczne w Lalikach od 2 do 5 lipca.

Już w najbliższy wtorek (2 lipca), 120 dzieciaków z terenu całej Żywiecczyzny rozpocznie w Lalikach Letnie Warsztaty Artystyczne. To wakacyjna propozycja dla podopiecznych fundacji uczących się grać po góralsku w prowadzonych przez fundację ogniskach muzycznych w Milówce, Łodygowicach, Koszarawie i Jeleśni.

Zróżnicowany program (skrzypce, heligonka, basy, instrumenty pasterskie, śpiew, zajęcia rytmiczne) oraz forma warsztatów to doskonały sposób na integrację i rozwój poprzez wspólną pasję muzykowania.

W piątek (5 lipca) wszyscy zaprezentują zdobyte umiejętności, podczas koncertu kończącego warsztaty. Uczestnicy będą też mieli okazję poznać i zobaczyć jak muzykują profesjonaliści - gościnnie wystąpi zespół VOŁOSI.

Dla przyjaciół i całego zespołu fundacji będzie to szczególny koncert ze względu na przypadający w tym roku jubileusz 10-lecia Fundacji Braci Golec. Mamy nadzieję, że Letnie Warsztaty Artystyczne na stałe wpiszą się w kalendarz działań fundacji.


W tym roku wszystko co zaplanowali organizatorzy jest możliwe dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Centrum Kultury.

 

 

 

Spotkajmy się wiosną w Steblowie

 

W najbliższą niedzielę, 26 maja zapraszamy do Steblowa w gminie Krapkowice na koncert młodych góralek i górali, podopiecznych Fundacji Braci Golec.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie Sołectwu i DFK Steblów i Burmistrzowi Krapkowic.

Nasze uczennice i uczniowie zaprezentują tradycyjny repertuar z regionu Beskidu Żywieckiego.


Do zobaczenia w Steblowie

Młody Maj - Golec uOrkiestra, nowy singiel 2013

U nas także maj... przygotowujemy program wydarzeń z okazji JUBIELEUSZU 10-lecia działalności FUNDACJI BRACI GOLEC.

zaplanowaliśmy m.in.:

18.05.2013 prezentacja działań FBG na VII Konferencji Regionalistów Żywieckich w Ślemieniu.

01.06.2013 koncert podopiecznych FBG z okazji DNIA DZIECKA w nowo otwartym ETNOPARKU w Ślemieniu. [Park Etnograficzny Ziemi Żywieckiej]

02-06.07.2013 LETENIE WARSZTATY ARTYSTYCZNE Z FBG w Lalikach dla naszych młodych muzyków z ognisk artystycznych z Milówki, Łodygowic, Jeleśni i Koszarawy. [szczegóły wkrótce] 

O kolejnych działaniach w związku z JUBILEUSZEM 10-lecia będziemy Państwa informować na bieżąco. 

Młody maj ... w wersji koncertowej z dudami w tle... 

Życzenia Świąteczne

Pisanyk jojecek, wierbowyk bazicek, kiełbasy świynconej, duzo krzonu do niyj, baby polukrzonej, dobrze upiyconej, Zmartwychwstanio w dusy i Wiosny... po usy...Smacnej świynconki i mokrego śmirgusta
życzy zespół Fundacji Braci Golec

Tychy 22.02.2013 - X lecie Szkoły Suzuki próba i koncert

 Zdjecia: zapraszamy do galerii

Góralskie granie na X Tyskich Dniach Suzuki.

Od 21 do 24.02.2013 w Tychach obędzie się wielkie święto muzykowania. Okazja jest wyjątkowa, swoje 10-lecie obchodzą nasi przyjaciele z tyskiej Szkoły Suzuki.

 

10 lecie

[otwórz/pobierz plakat w .pdf]

W programie liczne atrakcje dla młodych muzyków, rodziców, nauczycieli i wszystkich sympatyków nauki gry na skrzypcach i nie tylko.

20 lutego będziemy gośćmi na Jubileuszowym Koncercie w Teatrze Małym, gdzie wystąpią uczniowie, absolwenci i zaproszeni goście.

21 lutego o godzinie 12.45 Fundacja Braci Golec w silnym 34 osobowym składzie (skrzypce, heligonki) wystąpi w Auli Tyskiej Budowlanki (ul. Edukacji 11) przed szczególną publicznością, rozpoczynając tym samym 4 dniowe muzyczne warsztaty.

Przygotowaliśmy szczególny program, poprzez który chcemy pokazać piękno i radość z grania i śpiewania tradycyjnych melodii Beskidu żywieckiego i śląskiego. Wśród młodych muzyków będą uczennice i uczniowie z Jeleśni, Koszarawy, Łodygowic, Milówki, Lalik, Szarego, Rycerki Górnej, Pewli Wielkiej, Kamesznicy, Zwardonia, Ujsół.

22 lutego korzystając z możliwości uczenia się u najlepszych, nasi instruktorzy będą uczestniczyć w warsztatach dla nauczycieli/obserwatorów. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników góralskiego śpiewu i grania do Tych.

Kolędowanie z Fundacją Braci Golec

Serdecznie zapraszamy w najbliższą sobotę rodziców i wszystkich naszych przyjaciół z Milówki i nie tylko na ostatni w tym roku koncert kolęd w wykonaniu uczniów Ogniska Twórczości Artystycznej z Milówki.

02.02.2013 (sobota), godz. 16.00, kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Milówce.

Liczymy na Waszą obecność, do zobaczenia.

Uczniowie FBG wśród laureatów 13 Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Łodygowicach.

MAŁA KAPELA z ogniska w Łodygowicach w składzie Piotr Szczotka, Bartek Golec, Anna Wandzel, Oliwia Świerczek, Alicja Klimczak zdobyła I miejsce w 13 Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w kategorii ZESPOŁY DZIECIĘCE.

W niedzielę 27.01.2013 o godzinie 18.00 wystąpili w konkursie laureatów w Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach. Gratulujemy udanego występu !

Za zaangażowanie i przygotowanie do konkursu dziękujemy instruktorce skrzypiec w ognisku w Łodygowicach Małgorzacie Filary i przede wszystkim RODZICOM naszych wspaniałych i zdolnych uczniów !

protokół z posiedzenia jury

foto relacja z przesłuchań i koncertu. http://www.lodygowicegok.pl/relacje-z-imprez,2/13-przeglad-koled-i-pastoralek-127.html

Fundacja Braci Golec na charytatywnym koncercie w Istebnej.

Stowarzyszenie "Dobrze, że jesteś", działające na rzecz osób niepełnosprawnych z terenu Trójwsi, serdecznie zaprasza na Charytatywny Koncert Noworoczny .

Koncert odbędzie się w niedzielę 27 stycznia 2013 r. o godzinie 17:30 w kościele parafialnym Dobrego Pasterza w Istebnej.

Zebrane środki zostaną przeznaczone na integrację środowiska osób niepełnosprawnych, organizację zajęć warsztatowych oraz realizację nowych przedsięwzięć.

W koncercie wystąpią m.in: grupa osób niepełnosprawnych z Trójwsi wraz z kapelą "Rajwach", kapela " Mała Jetelinka", zespół regionalny "Koniaków", dzieci z Fundacji Braci Golec, podopieczni ZPSWR z Cieszyna. Serdecznie zapraszamy.

Kolędowanie z Fundacją

21.01.2013 godz. 17.30 - koncert podopiecznych
w Gminnej Bibliotece Publicznej w Koszarawie. 

Kolejny koncert 02.02.2013 r. w Milówce - szczegóły wkrótce.

Uczniowie FBG wśród laureatów VIII Międzynarodowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek - Pastorałka Żywiecka 2013

GRATULUJEMY wszystkim uczniom, którzy wystąpili w eliminacjach VIII Międzynarodowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek - Pastorałka Żywiecka 2013 w żywieckim Miejskim Centrum Kultury. Jesteśmy dumni, ponieważ po raz kolejny nasi aktualni i byli uczniowie znaleźli się w gronie laureatów. Tym razem byliśmy najlepsi w kategorii soliści i duety.

W KATEGORII SOLIŚCI I DUETY do lat 16.
I miejsce – Złotą Gwiazdę Betlejemską - Martyna Matuszna z ogniska w Milówce (grupa starsza)
III miejsce - Brązową Gwiazdę Betlejemską - Krzysztof Król z Ogniska w Milówce (grupa młodsza)

W KATEGORII SOLIŚCI I DUETY dorośli.
I miejsce – Złotą Gwiazdę Betlejemską - Anna Sikorka z Lalik, heligonistka i skrzypaczka, absolwentka ogniska w Milówce.

więcej  o konkursie i laureatach
http://www.mck.zywiec.pl/szczegoly.php?164

Za zaangażowanie i przygotowanie do konkursu dziękujemy instruktorce skrzypiec w ognisku w Milówce Małgorzacie Filary i przede wszystkim RODZICOM naszych wspaniałych i zdolnych uczniów !

Kolędowanie z Fundacją Braci Golec

13.01.2013 godz. 11.00 - koncert podopiecznych w Kościele pw. NSPJ w Gogolinie.

13.01.2013 godz. 14.30 - koncert podopiecznych w kościele pw. Św. Jacka w Kamieniu Śląskim.

Kolejny koncert 21.01.2013 r. w Koszarawie - szczegóły wkrótce

29.12.2012 godz. 11.00 - koncert podopiecznych dla seniorów SP w Łodygowicach Górnych

06.01.2013 godz. 11.00 - koncert w kościele pw. Stanisława Bp. i Męczennika w Łodygowicach Górnych

Zapraszamy również na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu GOLEC uORKIESTRY

29.12.2012 godz. 16:00 - Kościół pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Koniakowie. Koncert zwieńczający obchody Jubileuszu 300-lecia Koniakowa. Gościnnie wystąpi zespół "Równica". Fundatorem koncertu jest "Ochodzita".

 

Na te Boze świynta ...

Na scynsci, na zdrowie, na te Boze świynta,
coby Wom sie chowały                                   
chłopcy i dziywcynta,
bycki i cielenta.
Cobyście mieli telo miłości               
kielo na tej połaźnicce łości,
a dziecyska coby Wom na gynślickach i basetlach        piyknie grały
i bez całe świynta na heligonkach wesoło kolyndy przygrywały!!! 

Wszystkim podopiecznym, rodzicom, instruktorom, pracownikom oraz sympatykom Fundacji Braci Golec życzymy zdrowych, spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz spełnienia planów i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym 2013 roku! 
 
Łukasz i Paweł Golcowie

Dołącz do nas na Facebooku !

Tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, serdecznie zapraszamy do "polubienia" naszego profilu na potalu społecznościowym Facebook. Znajdziecie tam wiele ciekawych materiałów dotyczących Fundacji Braci Golec i nie tylko.

facebook

Oficjalny FanPage znajduje się on pod adresem: http://www.facebook.com/FundacjaBraciGolec

Publikujemy tam zarówno najważniejsze informacje dotyczące FBG, a także te nieco mniej oficjalne, zdjęcia, filmiki i inne rzeczy, które mogą zaciekawić pasjonatów edukacji nieformalnej, muzyki, kultury ludowej.

Zbiórki publiczne. Organizacje apelują do Ministra Finansów – dołącz, to ważne!

Fundacja Anioły Filantropii apeluje do wszystkich organizacji pozarządowych o dołączenie do grona sygnatariuszy listu otwartego do Ministerstwa Finansów w sprawie zbiórek publicznych. Państwa głos może pomóc w zahamowaniu zmian, które utrudnią dobroczynność i rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

treść listu i możliwość podpisu TUTAJ

Uczniowie FBG wśród laureatów XXIII Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i II Konkursu Kapel.

 

Bardzo DZIĘKUJEMY i GRATULUJEMY wszystkim uczniom, którzy w niedzielę w Brzuśniku wystąpili w XXIII Konkursie Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i II Konkursie Kapel. Jesteśmy dumni, ponieważ po raz kolejny nasi aktualni i byli uczniowie znaleźli się w gronie laureatów i wyróżnionych.

W KATEGORII DO LAT 12 zwyciężył nasz były uczeń, heligonista Kamil Wiercigroch z Rajczy.

III miejsce ex aequo w tej kategori
i
dla heligonisty Kacpra Bysko (z grupy Romana Capka z Jeleśni)
dla skrzypka Piotra Szczotki (z grupy Małgorzaty Filary z Łodygowic)

NAGRODA SPECJALNA w tej kategorii została przyznana naszemu nowemu uczniowi Krzysiowi Królowi (z grupy Małgorzaty Filary z Milówki), za udany debiut i wielką swobodę na scenie.

W KATEGORII DZIECIĘCYCH I MŁODZIEŻOWYCH KAPEL wyróżnieni zostali “Młodzi heligoniści” z Koszarawy z grupy Przemka Ficka w składzie: Kajetan Hulbój, Kamil Mętel, Dawid Hulbój.

Szczególne podziękowania dla Marcina Szczotki za wsparcie brata na scenie i udany występ, a także dla Jakuba Michalskiego za naprawdę udany występ i ogromny postęp w graniu, który widać na scenie.

a na koniec wielkie gratulacje dla naszego byłego ucznia Andrzeja Zemana, który otrzymał I miejsce w kategorii: INSTRUMENTALIŚCI DOROŚLI

Za zaangażowanie i przygotowanie do konkursu dziękujemy instruktorkom/instruktorom Małgorzacie Filary, Przemkowi Fickowi, Romanowi Capkowi i przede wszystkim RODZICOM naszych wspaniałych i zdolnych uczniów !

Protokół z posiedzenia jury XXIII Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych oraz II Konkursu Kapel dorosłych (3 – 4 listopada 2012 Jeleśnia/Brzuśnik na stronie współorganizatora Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Grojcowianie.


Koncert laureatów już 11 listopada o godz. 13.00 w Kawiarni Rycerskiej na Starym Zamku w Żywcu.  ZAPRASZAMY

Uczennice i uczniowie FBG na XXIII Konkursie Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych.

4 listopada (niedziela) o godz. 14.00 zapraszamy wszystkich miłośników ludowego grania do Gminnego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Brzuśniku. W kolejnym konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Grojcowianie" i Regionalny Ośrodek Kultury w kategorii: dzieci i młodzież, wezmą udział nasze uczennice i uczniowie.

na heligonce:
bracia Filip i Antoni Wandzel z grupy Bartka Rybki (Łodygowice)
Kapcer Bysko i Jakub Michalski z grupy Romana Capka (Jeleśnia, Milówka)
Michał Janczyk, Anna Butor z grupy Przemka Ficka (Jeleśnia, Koszarawa)

na skrzypcach:
Krzysztof Król, Piotr Szczotka z grupy Małgorzaty Filary (Milówka, Łodygowice)

kapela heligonistów z grupy Przemka Ficka z Koszarawy w składzie:
Dawid Hulbój, Kajetan Hulbój, Kamil Mętel.

w duecie skrzypce i heligonka, bracia Piotr i Marcin Szczotka.

Za wszystkich mocno trzymamy kciuki i życzymy powodzenia !

Koncert laureatów już 11 listopada o godz. 13.00 w Kawiarni Rycerskiej na Starym Zamku w Żywcu.

Kolejny projekt FBG „Heligonka – mój niezwykły pierwszy instrument”

Do 30 listopada br.realizujemy projekt „Heligonka – mój niezwykły pierwszy instrument - zakup ludowych instrumentów muzycznych dla uczniów i uczennic Ogniska Twórczości Artystycznej z gmin: Milówka, Łodygowice, Koszarawa" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów.  

Celem projektu jest zachowanie muzycznego dziedzictwa kulturowego i promocja tradycyjnej gry na ludowych instrumentach, a także wzrost wiedzy i umiejętności grania wśród 15 uczniów/uczennic Ogniska Twórczości Artystycznej Fundacji Braci Golec z gmin Milówka, Koszarawa, Łodygowice.

W ramach projektu zostanie zakupionych 15 heligonek.

W związku z tym w dniu 25.10.2012 braliśmy udział w szkoleniu organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego "Małe projekty - zasady przyznawania pomocy, rozliczanie, kontrola i promocja.

 Logo Unii | PROW | Fundacji

 

Fundacja Braci Golec na Targach Książki w Krakowie

26 października na zaproszenie zakopiańskiego Muzuem Tatrzańskiego bedziemy goscić na Targach Książki w Krakowie.

 plakat targi książki

 O godzinie 16.00 w Salonie Małych Ojczyzn (sali seminaryjnej nr 4) zaprezentujemy naszą działalność porzez serie wydawniczą "Stroje ludowe w Karpatach polskich". W imieniu dr Stanisławy Trebuni Staszel, autorki najnowszego albumu z serii "Strój górali podhalańskich" serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników i sympatyków kultury ludowej. Stoisko nr F 21/22

szczegółowy program wydarzeń na stoisku Muzeum Tatrzańskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego.

oficjalna strona Targi Książki Kraków 25-28.10.2012

uwaga zmiana rozkładu zajęć w Łodygowicach - grupa skrzypiec

W związku z wyjazdem Małgorzaty Filary na warsztaty do Austrii w bieżącym tygodniu zajęcia zaplanowane na:

- 17.10.2012 (środa) odbędą się 16.10.2012 (wtorek)
- 18.10.2012 (czwartek)odbędą się 23.10.2012 (wtorek)

godziny zajeć pozostają bez zmian.
Za zmiany przepraszamy.

Plan zajęć w ogniskach gotowy

Zapraszamy do działu Ogniska, tam aktualny rozkład zajęć dla poszczególnych miejscowości.

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Fundacji Braci Golec.

 W dniu 24.09.2012 w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie obyła się uroczysta gala wręczenia Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To szczególne wyróżnienie przyznawane jest osobom i instytucjom działającym w szeroko rozumianej sferze kultury. Statuetkę z rąk Ministra Kultury w kategorii: twórczość ludowa odebrali Łukasz Golec i Paweł Golec.

 Nagroda to nie tylko uhonorowanie blisko 10 letniej działalności fundacji, ale przede wszystkim motywacja i zobowiązanie do dalszej pracy. To nagroda dla wszystkich osób, które wspierają i angażują się w realizację celów Fundacji na co dzień.

 W szczególności dziękujemy szefowi resortu kultury Bogdanowi Zdrojewskiemu za dostrzeżenie naszego wkładu w upowszechnianie kultury i ochronę dziedzictwa kulturowego, a taże zaangażowanie i pomoc przy publikacji serii wydawniczej "Stroje ludowe w Karpatach polskich".

 Dziękujemy, że mogliśmy się znaleźć w tak szacownym gronie i gratulujemy wszystkim laureatom: Paweł Łysak - teatr, Agata Kulesza, Wojciech Smarzowski - film, Jan „Ptaszyn” Wróblewski - muzyka, Stanisław Barańczak - literatura, Anda Rottenberg - sztuki wizualne, Zespół „Kapela Ze Wsi Warszawa” - twórczość ludowa, Marek Niedźwiecki- upowszechnianie/animacja kultury, Hirek Wrona - kultura w sieci, portal legalnakultura.pl - Doroczna Nagroda Honorowa Ministra, Ewa Demarczyk- Doroczna Nagroda Ministra za całokształt twórczości.

Więcej o nagrodzie na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galę wręczenia Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Arkadach Kubickiego w Warszawie transmitowała na swojej antenie TVP Kultura.

Pełny plan zajęć w ogniskach w przygotowaniu.

Dziękujemy wszystkim rodzicom za obecność na spotkaniach organizacyjnych.
Było nam bardzo miło Państwa poznać. Już wkrótce na stronie w kategorii Ogniska pojawi się rozkład zajęć na rok szkolny 2012/2013

Zgodnie z ustaleniami w tym tygodniu ruszmy we wszystkich ogniskach:

poniedziałek
Milówka: skrzypce, heligonka

Koszarawa: heligonka

środa
Łodygowice: skrzypce, heligonka

czwartek
Łodygowice: skrzypce, heligonka
    Jeleśnia: skrzypce, heligonka

piątek
Jeleśnia: heligonka

Ognisko Twórczości Arystycznej, startujemy w nowym roku szkolnym !

Serdecznie zapraszamy na SPOTKANIA ORGANIZACYJNE rodziców, uczennice i uczniów Ogniska Twórczości Artystycznej.

Przed nami kolejny rok szkolny, nowe plany i wyzwania ...
Szczególnie serdecznie witamy wszystkich rozpoczynających w tym roku naukę w ognisku w Łodygowicach i Jeleśni.

TERMINY SPOTKAŃ:


10 września 2012 (poniedziałek)
Milówka, Gimnazjum im. Jana Pawła II
grupa skrzypiec M.Pokusy
grupa heligonki R.Capka

17.00 | STOŁÓWKA | spotkanie informacyjne dla wszystkich rodziców.
17.30 | SALE LEKCYJNE | podział na grupy i ustalenie rozkładu zajęć z nauczycielami.

11 września 2012 (wtorek)
Łodygowice, Zespół Szkół nr 1 w Łodygowicach Dolnych
grupa heligonki B.Rybka

17.30 | SALA LEKCYJNA | spotkanie informacyjne dla rodziców.
17.45 | SALA LEKCYJNE | podział na grupy i ustalenie rozkładu zajęć z nauczycielem.

12 września 2012 (środa)
Łodygowice
grupa skrzypiec M.Pokusa

Zespół Szkół  nr 2 w Łodygowicach Górnych

16.00 | SALA LEKCYJNA | spotkanie informacyjne dla rodziców.
16.30 | SALA LEKCYJNE | podział na grupy i ustalenie rozkładu zajęć z nauczycielem.

Zespół Szkół nr 1 w Łodygowicach Dolnych

18.00 | SALA LEKCYJNA | spotkanie informacyjne dla rodziców.
18.30 | SALA LEKCYJNE | podział na grupy i ustalenie rozkładu zajęć z nauczycielem.

13 września 2012 (czwartek)
Jeleśnia, Zespół Szkół  nr 1 w Jeleśni, Rynek 11

grupa skrzypiec M.Biegun
grupa heligonki R.Capek

17.00 | SALA LEKCYJNA | spotkanie informacyjne dla wszystkich rodziców.
17.30 | SALE LEKCYJNE | podział na grupy i ustalenie rozkładu zajęć z nauczycielami.

UWAGA !!! Wszystkich uczniów (także tych rozpoczynających naukę w ognisku i posiadających własny instrument) prosimy o przyniesienie instrumentów UWAGA !!!


Do zobaczenia  Zespół Fundacji Braci Golec.

Życzymy udanych wakacji

W związku z przerwą urlpową, wszystkie zamówienia albumów z serii wydawniczej "Stroje ludowe w Karpatach polskch" złożone do 03.08.2012 będą realizowane po 15.08.2012.

Przepraszamy za utrudniania i życzymy udanych wakacji.

Rozliczenie zbiórki publicznej na podstawie decyzji Burmistrza Miasta Skoczowa nr SO.5311.0006.2012 z dnia 04.07.2012

Fundacja Braci Golec z siedzibą w Milówce przy ul. Jagiellońskiej 38 zawiadamia, że w dniu 14.07.2012 w godzinach 11.00 - 20.00 na Rynku w Skoczowie podczas „IV Międzynarodowego Festiwalu Kuchni Zbójnickiej” odbyła się zbiórka publiczna na rzecz młodych muzycznych talentów, uczennic i uczniów Ogniska Twórczości Artystycznej w Milówce.

W ramach przeprowadzonej zbiórki zebrano 1.680 zł (tysiąc sześćset osiemdziesiąt złotych 00/100). Formą zbiórki publicznej był zakup cegiełek o wartości 5 zł/szt. Każdy uczestnik „IV Międzynarodowego Festiwalu Kuchni Zbójnickiej”, który zakupił cegiełkę otrzymał porcję gulaszu gotowanego na wielkiej patelni przez kucharzy Stowarzyszenia Beskidzki Klub Kulinarny, współorganizatora akcji.

Całkowity koszt związany z organizacją zbiórki publicznej (zakup składników do przygotowania i podania festiwalowego gulaszu) poniosło Stowarzyszenie Beskidzki Klub Kulinarny. Łączna kwota wydatków wyniosła 840 zł (osiemset czterdzieści złotych 00/100).

Wszystkim uczestniczkom/uczestnikom oraz współorganizatorom akcji serdecznie dziękujemy za wsparcie.

21 lipca konkurs w ramach festiwalu "Proćpokowe Nucicki" w Kamesznicy

W imieniu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kamesznicy "Proćpok"
zapraszamy w sobotę 21 lipca na wyjątkowe wydarzenie festiwal muzyki zbójnickiej "Proćpokowe Nucicki".

miejsce: Kamesznica (gmina Milówka), amfiteatr "Pod Kamieniołomem".

Festiwal ma na celu kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej, wszystkich górskich grup etnograficznych oraz enklaw działających na terenach podgórskich. Konkurs ten, jest przeglądem kapel i solistów prezentujących najcenniejsze i autentyczne wartości w śpiewie i muzyce.

Wszelkie dodatkowe informacje zawarte są w regulaminie na stronie partnera festiwalu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Żywiecki Raj"
Regulamin i Karta Zgłoszenia

Zachęcamy młodych muzyków i kapele do zgłoszenia swojego udziału w tym unikatowym wydarzeniu kulturalnym.

VIII Międzynarodowy Konkurs Heligonistów - 22 lipca 2012

Serdecznie zapraszamy na VIII Międzynarodowy Konkurs Heligonistów "ZAGROJCIES NOM HELIGONKI", który odbędzie się 22 lipca (niedziela) Ośrodek Wczasowy Azalia w Węgierskiej Górce.

PROGRAM RAMOWY:


14.00 - zbiórka pod Urzędem Gminy w Węgierskiej Górce, korowód do Ośrodka Wczasowego Azalia

14.30 - wspólne wykonanie hymnu heligonistów wraz z orkiestrą dętą

15.00 - przesłuchanie konkursowe

PO ZAKOŃCZENIU Biesiada Góralska

Regulamin oraz karta zgłoszenia do pobrania na stronie Ośrodka Promocji Gminy Węgierska Górka:  http://www.wegierska-gorka.opg.pl

13-14 lipiec 2012 IV Międzynarodowy Festiwal Kuchni Zbójnickiej w Skoczowie.


Fundacja Braci Golec już po raz trzeci gości na festiwalu.  Z każdym rokiem obserwujemy jak impreza się rozwija i przyciąga coraz wiecej gości. Atrakcyjna formuła festiwalu, wspaniala rywalizacja i wspólna zabawa łączy kucharzy z Polski, Słowacji, Niemiec i Czech. Ekipy walczą o nominację do prestiżowego Kulinarnego Pucharu Polski.

13 lipca zbójnicy na czele z Wielkim Zbójem Janem Sztefkiem napadną na miasto Skoczów, żeby odebrać klucze i władanie od Pani Burmistrz. W piątek rozpocznie się konkurs Kół Gospodyń Wiejskich na najlepsze, tradycyjne wypieki.
 
14 lipca festiwal zostanie uroczyście rozpoczęty wjazdem zbójników i wystrzałem z ogromnej armaty. Następnie kucharze Beskidzkiego Klubu Kulinarnego rozpoczną przygotowywanie "zbójnickiego gulaszu" na gigantycznej patelni o średnicy 2 metrów. Każdy będzie mógł skosztować zbójnickiego specjału wykupując symboliczną cegiełkę Fundacji Braci Golec. Dochód ze sprzedaży cegiełek zostanie przekazany na szczytny cel jakim jest kształcenie młodych muzycznych talentów w ogniskach prowadzonych przez fundację w Milówce, Łodygowicach i Koszarawie.

Międzynarodowy Festiwal Kuchni Zbójnickiej to nie tylko wspólne gotowanie, rywalizacja w konkursach dla kucharzy i gospodyń wiejskich, wielka zabawa w rytmie góralskiej muzyki. Głównym przesłaniem jaki podkreślamy co roku jest prezentacja dorobku kulinarnego, kulturalnego regionu poprzez prezentację wyrobów rzemiosła ludowego i produktów regionalnych.
Oczywiście nie zabraknie pokazów kulinarnych przeprowadzonych przez sławy kulinarne z Polski i Europy.

W tym roku powstanie „wioska dziecięca” z licznymi atrakcjami dla dzieci m.in.: ogród ziół, psia edukacja, konkursy plastyczne i wiele innych atrakcji. Zapraszamy rodziny z dziećmi. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Organizatorzy:
Beskidzki Klub Kulinarny
Urząd Miasta Skoczów
Miejskie Centrum Kultury "Integrator"

Jeszcze nie zdecydowaliście jak spędzić wakacje ? polecamy obóz artystyczny "Tylko Muzyka"

W imieniu Międzynarodowego Stowarzyszenie Sztuki Wokalnej  Natural Voice Perfection z Krakowa zapraszamy dzieci i młodzież na niezwykły obóz artystyczny "Tylko Muzyka"

miejsce: Szczawnica /Pieniny/
kiedy:
12 - 21.07.2012

Szczegółowy program, kontakt do organizatorów  na
http://www.naturalvoiceperfection.com/index.html?task=only_music

26 czerwiec 2012 - zakończenie roku w Ognisku Twórczości Artystycznej w Milówce.

W imieniu uczennic i uczniów Ogniska Twórczości Artystycznej w Milówce, serdecznie zapraszamy 26.06.2012, o godzinie 16.00 na koncert z okazji zakończenia roku w ognisku Fundacji Braci Golec w wykonaniu klasy heligonki Romana Capka i klasy skrzypiec Marcina Pokusy.

Koncert i podsumowanie działalności ogniska odbędzie się w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Milówce.

W imieniu Łukasza i Pawła Golec zapraszamy całe rodziny, przyjaciół i znajomych naszych uczennic i uczniów.
Serdecznie zapraszamy rodziców i wszystkich zainteresowanych dalszym rozwojem działalności Ogniska Twórczości Artystycznej w Milówce.

Dziękujemy Dyrektorowi Gimnazjum za zaangażowanie i pomoc w organizacji koncertu.

23 czerwca 2012 koncert podopiecznych Fundacji podczas Pikniku Rodzinnego w Łodygowiach Górnych.

W imieniu organizatórów serdecznie zapraszamy 23.06.2012 (sobota) na PIKNIK RODZINNY, który odbędzie się na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im.Władysława Jagiełły w Łodygowicach Górnych.

O godzinie 15.00 zdobyte w tym roku szkolnym umiejętności podczas występu zaprezentują podopieczni Fundacji z Ogniska Twórczości Artystycznej w Łodygowicach. W imieniu Łukasza i Edyty Golec zapraszamy całe rodziny, przyjaciół i znajomych naszych uczniów.

Organizatorzy przewidzieli mnóstwo atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Na terenie pikniku będą m.in.: dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy, stoisko, na którym rodzice będą mogli kupić prace swoich dzieci, grill z kiełbaskami, mięsem, duszonkami, atrakcje Pani Zosi.
Dla wszystkich zainteresowanych piłka nożną będzie uruchomiona strefa kibica, gdzie będzie można obejrzeć na żywo ćwierćfinał Mistrzostw Europy.

PROGRAM:

14:00 uroczyste rozpoczęcie, występy dzieci i młodzieży ze szkolnego konkursu Mam Talent.
15:00 występ dzieci i młodzieży z Fundacji Braci Golec. Podsumowanie i zakończenie roku w Fundacji działającej na terenie naszej gminy oraz szkoły.
17:00 występ kultowego zespołu naszych rodziców The Father's Band
19:00 występ Orkiestry Dętej
20:00 dyskoteka prowadzona przez Dj Mateo

Zapowiada się wspaniała wspólna zabawa. W przerwach pomiędzy poszczególnymi punktami programu będziemy prowadzić konkursy dla całych rodzin oraz losowania wielu atrakcyjnych nagród.
Oto niektóre z nich: ekspres do kawy, blender, aparat fotograficznym, mp4, tablet, kaski rowerowe, deskorolka, piłki i wiele, wiele innych.

Do zobaczenia w sobotę podczas Pikniku Rodzinnego.

21 czerwiec 2012 zakończenie roku w Ognisku Twórczości Artystycznej w Koszarawie.

W imieniu uczennic i uczniów Ogniska Twórczości Artystycznej w Koszarawie,
serdecznie zapraszamy 21.06.2012, o godzinie 16.00 na koncert z okazji zakończenia roku w ognisku Fundacji Braci Golec w wykonaniu klasy heligonki Pana Przemysława Ficka.

Koncert i podsumowanie działalności ogniska odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Koszarawie.

Zapraszamy całe rodziny, przyjaciół i znajomych naszych uczniów.
Serdecznie zapraszamy rodziców i wszystkich zainteresowanych dalszym rozwojem działalności Ogniska Twórczości Artystycznej w Koszarawie.

Dziękujemy Dyrektorce Gminnego Ośrodka Kultury za zaangażowanie i pomoc w organizacji spotkania.

Fundacja Braci Golec w gminie Jeleśnia, zapraszamy na przesłuchania

Chcesz się przyłączyć i grać w Ognisku Fundacji Braci Golec ?

jeśli masz od 7 do 15 lat
jeśli mieszkasz w gminie Jeleśnia
jeśli chcesz grać na skrzypcach lub heligonce
jeśli chcesz się rozwijać muzycznie i artystycznie  

PRZYJDŹ NA PRZESŁUCHANIE do nowo otwartego Ogniska Twórczości Artystycznej W GMINIE JELEŚNIA               

KIEDY   28 czerwca 2012 (czwartek)
GDZIE   Gminny Ośrodek Kultury Jeleśnia
GODZINA 14.00 - 18.00

|GRUPA  SKRZYPIEC, prowadzący mgr Marcin Pokusa|
|GRUPA  HELIGONKI, prowadzący mgr   Roman Capek|

Przygotuj jedną dowolną piosenkę i przyjdź na przesłuchanie z rodzicem lub opiekunem.  

Więcej informacji pod numerem 604 122 900 lub fundacja@fundacjabracigolec.pl  
informacje dla rodziców w pliku .pdf: tutaj

Więcej o wspólnej inicjatywie wójta gminy Jeleśnia i Fundacji Braci Golec
http://www.powiatzywiec.pl/gminy/jelesnia/2121-golcowie-rozpal-talenty-w-jeleni
                                            Serdecznie zapraszamy !

Małgorzata Kępka z Koszarawy Bibliotekarką Roku 2011, GŁOSUJMY !!!

W imieniu zaprzyjaźnionej z fundacją Gminnej Biblioteki Publicznej z Koszarawy i jej dyrektorki Małgorzaty Kępki prosimy Państwa o głosy w II etapie ogólnopolskiego konkursu na Bibliotekarza Roku 2011.

Chociaż gmina Koszarawa jest niewielka, mieszkają w niej bardzo aktywni i otwarci ludzie, a Małgorzata Kępka to konsekwentna w działaniu i nie oglądająca się na innych liderka lokalna. Swoim niezwykle bogatym dorobkiem zawodowym, otwartością na innych, uporem w działaniu udowadnia, że jak się chce to się da.
Przy tym Wykazuje niezwykle twórcze i dynamiczne podejście do zawodu bibliotekarza i jego roli w rozwoju i integracji środowiska lokalnego

Gratulujemy przejścia do kolejnego etapu !
Trzymamy kciuki !
zachęcamy Państwa do głosowania i zapoznania się z działalności Małgorzaty Kępki w Koszarawie i nie tylko...

na Stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich http://www.sbp.pl/konkurs/zgloszenia?konkurs_id=5065.

aby oddać głos:
- wejdź na podany link
- zarejestruj się
- na podany adres e-mail przyjdzie link aktywacyjny
- zaloguj się
- głosuj

to tylko 3 minuty... Dziękujemy.

Fundacja Braci Golec na gali Pozytywista Roku 2011

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Pawłem Golcem podczas uroczystego przyznania nagród POZYTYWISTA ROKU 2011.

Bardzo cieszymy się z takiego wyróżnienia, które motywuje nas do dalszej pracy. Jednocześnie mamy świadomość, że jest to nagroda dla wielu osób; rodziców, instytucji kultury, organizacji pozarządowych, samorządów, które każdego dnia wspierają nas w działaniach.
ZA CO WSZYSTKIM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

 

 

Fundacja Braci Golec partnerem w projekcie RSIK

ŚLĄSK NOWOCZEŚNIE, czyli Regionalny System e-Informacji Kulturalnej.

Projekt RSIK, którego głównym celem jest wskazanie turystom nowoczesnego i przyjaznego sposobu poznawania unikalnego i atrakcyjnego pod względem dziedzictwa kulturowego obszaru województwa śląskiego za pomocą nowoczesnych technologii i e-informacji, wkracza w kolejną fazę.

Poznaj wielokulturową Silesię ukształtowaną przez wpływy różnonarodowej ludności i znanego w Europie przemysłu z kultura.silesia.pl

Zapraszamy do obejrzenia animacji promującej projekt RSIK


rsik.jpg
 
więcej informacji na  www.peuk.fiiz.pl

Konkurs "Pozytywista Roku 2011" rozstrzygnięty.

Główna nagroda w kategorii Kultura i Sztuka dla Fundacji Braci Golec.

Z wielką radością informujemy, że w dniu wczorajszym Fundacja Braci Golec otrzymała statuetkę w organizowanym przez Fundację Wokulski konkursie POZYTYWISTA ROKU 2011 w kategorii KULTURA I SZTUKA:

za osiągnięcia w dotychczasowej działalności, tworzenie możliwości indywidualnego rozwoju dla dzieci muzycznie uzdolnionych oraz kultywowanie i upowszechnianie kultury regionu Karpat.

Statuetkę w imieniu Fundacji na uroczystej gali w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odebrał Paweł Golec.

statuetka
 

„POZYTYWISTA ROKU” to wyróżnienie dla osób, firm lub instytucji - współczesnych "Wokulskich", "Judymów" i "Siłaczek", które zasłużyły się w szczególny i konstruktywny sposób dla swoich społeczności lokalnych, a szerzej całego społeczeństwa. Nagroda przyznawana jest w następujących kategoriach:
   - Gospodarka
   - Działalność społeczna
   - Nauka i edukacja
   - Oświata
   - Kultura i sztuka
   - Osobowość
   - Za całokształt dzialalności


Projekt „Pozytywista Roku” jest formą Kampanii Społecznej odwołującej się do wartości pozytywizmu polskiego: pracy organicznej i pracy u podstaw.

Organizatorzy chcą w ten sposób wyróżniać te osoby i instytucje, dzięki działaniom których dokonywane są zmiany systemowe służące poprawie życia ludzi znajdujących się w ich bezpośrednim oddziaływaniu, ale służące też zbudowaniu silnej gospodarki i bogatego społeczeństwa naszego kraju.

Więcej o nominowanych do nagrody na www.fundacjawokulski.pl

Program gali Pozytywista roku do pobrania w pliku .pdf: tutaj

Zapraszamy na przesłuchania do Ogniska w Łodygowicach

Chcesz się przyłączyć i grać w Ognisku Fundacji Braci Golec?
ZAPRASZAMY NA PRZESŁUCHANIA

SKRZYPCE prowadzący Marcin Pokusa
kiedy: 18 kwiecień 2012 (środa)

godzina: 15.00 – 16.00 (sala nr 5)
gdzie: Zespół Szkół nr 2 w Łodygowicach Górnych

HELIGONKA prowadzący Bartek Rybka
kiedy: 24 kwiecień 2012 (wtorek)

godzina: 15.00 – 16.00
gdzie: Zespół Szkół nr 2 w Łodygowicach Górnych

godzina: 16.00 – 17.00
gdzie: Zespół Szkół nr 1 w Łodygowicach

Więcej informacji pod numerem 604 122 900 lub fundacja@fundacjabracigolec.pl

3 razy Ona. kultura dla kobiet, kobiety dla kultury

Plebiscyt pod honorowym patronatem Pani Prezydentowej RP Anny Komorowskiej i Narodowego Centrum Kultury.

Głosujcie na Edytę Golec, jedną z nominowanych w plebiscycie, który trwa równy miesiąc od 10 marca do 10 kwietnia.
Weź udział w konkursie - szczegóły na www.onaonaona.com

Głosując na Edytę Golec wspierasz Fundację Braci Golec.

Fundacja Braci Golec nominowana do nagrody Pozytywista Roku 2011

 Z wielką przyjemnością pragniemy poinformować, że Fundacja Braci Golec została nominowana do Nagrody Pozytywista Roku 2011 w kategorii „Kultura i sztuka” za osiągnięcia w dotychczasowej działalności, tworzenie możliwości indywidualnego rozwoju dla dzieci muzycznie uzdolnionych oraz kultywowanie i upowszechnianie kultury regionu Karpat.

Oficjalna informacja pojawiła się na stronie internetowej Fundacji: www.fundacjawokulski.pl

Nagroda Pozytywista Roku ma na celu uhonorowanie dorobku, wkładu pracy i innego typu działań, które służą rozwojowi różnych dziedzin życia, ale też przekładają się na wartość praktyczną dla społeczeństwa. Wyróżnienie nawiązuje do idei pozytywistycznych – pracy organicznej i pracy u podstaw.

Uroczyste wręczenia Nagród Pozytywista Roku odbędzie się 25 kwietnia 2012 r o godz. 11:00 w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Nowa siedziba fundacji

Z radością informujemy, że od 01 marca 2012 Fundacja Braci Golec ma siedzibę z łodygowickim Zamku. A wszystko to dzięki współpracy i wsparciu Urzędu Gminy Łodygowice, który oddał nam w dzierżawę pomieszczenia biurowe na działalność.
Serdecznie dziękujemy.

Za nami malowanie, przeprowadzka, a przed nami praca i dalszy rozwój Ognisk Twórczości Artystycznej w Łodygowicach, Milówce, Koszarawie.

Zapraszamy od wtorku do czwartku
w godzinach 10.00 - 16.00

"Strój górali podhalańskich" podsumowuje dr. Stanisława Trebunia -Staszel oraz dr.Małgorzata Kiereś

O pracy przy pisaniu tekstu do albumu "Strój górali podhalańskich" wspomina dr. Stanisława Trebunia Staszel (Video)

Relacja z ostatniej sesji zdjęciowej do albumu "Strój górali podhalańskich"

Zobaczcie najnowszy film o Fundacji Braci Golec

Zapraszamy do oglądania.

Zapraszamy na promocję albumu

WIELKA PREMIERA NOWEGO ALBUMU "STRÓJ GÓRALI PODHALAŃSKICH"

13 GRUDNIA!

 

Pierwsza promocja albumu odbędzie się 13 grudnia, o godzinie 19.00, w  sali kolumnowej Pałacu Prymasowskim w Warszawie przy ulicy Senatorskiej 13/15!

Na spotkaniu oprócz nowego wydawnictwa zaprezentujemy także uczniów i uczennice Ogniska Twórczości Artystycznej z Milówki, a w specjalnym recitalu  kolędowym wystąpi zespół Golec uOrkiestra. 

W najbliszym czasie odbędzie się również długo oczekiwana promocja na Podhalu!  Szczegóły wkrótce!

 

Zapraszamy! 

Fundacja Braci Golec zaśpiewała dla Fundacji Polsat ! VIDEO

3 grudnia o godzinie 20.00 na antenie Telewizji POLSAT transmitowany był niezwykły koncert z okazji 15-lecia działalności Fundacji POLSAT, w którym nasi podopieczni wraz z Golec uOrkiestrą wykonają "Dobrą Piosenkę". 

Na scenie Teatru Wielkiego wystąpili m.in.: Maryla Rodowicz, Golec uOrkiestra, Enej, Stanisław Soyka, Kasia Kowalska, Mietek Szcześniak, Andrzej Lampert, Kasia Wilk, Mezo, Ryszard Rynkowski, Marcin Wyrostek, IRA, Patrycja Markowska, Kuba Badach, Anna Józefina Lubieniecka i Maciej Maleńczuk oraz oczywiście nasze małe góralskie gwiazdy!

wiecej...

Premiera nowego albumu - Warszawa 13.12.2011

Z wielką radością informujemy, że już w grudniu br. odbędzie się premiera nowego albumu "Strój górali podhalańskich", czwartej części z serii "Stroje ludowe w Karpatach Polskich"

 

Zapraszamy na promocję albumu!
 
13 grudnia 2011, godz. 19.00. Sala Kolumnowa Pałacu Prymasowskiego ul. Senatorska 13/15, Warszawa. 

 

W programie:

• Prezentacja albumu „Strój górali podhalańskich” wraz z pokazem stroju
• Prezentacja działalności Fundacji Braci Golec
• Recital dzieci z Ogniska Twórczości Artystycznej w Milówce
• Koncert Kolęd w wykonaniu Golec Orkiestry
 

Album został wydany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.

 
Organizatorami promocji są: Fundacja Braci Golec, Beston events, Pałac Prymasowski.

 

Zapraszamy!

Ankieta - Edukacja regionalna na Żywiecczyźnie

Szanowni Państwo

Dziękujemy za udział w konferencji.
Zgodnie z zapowiedzią prosimy o wypełnienie ankiety, która pomoże nam przygotować kolejny projekt  z obszaru edukacji regionalnej.

Aby wypełnić ankietę kliknij na poniższy link (lub skopiuj adres i wklej do przeglądarki):

http://moje-ankiety.pl/respond-15095/sec-mYUVsa7S.html

W związku terminem składania wniosku o dofinansowanie projektu prosimy o wypełnienie ankiety do 18.10.2011

z góry serdecznie dziękujemy
pozdrawiamy

Magdalena Mędrzak i Małgorzata Młynarz
Fundacja Braci Golec

Uwaga! Brak miejsc na konferencję!

Dziękujemy za duże zainteresowanie konferencją "Nowoczesna edukacja regionalna szansą na zrównoważony rozwój Żywiecczyzny", która odbędzie się 12 października w Jeleśni. Informujemy, że lista gości została zamknięta.

 

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres mailowy: malgorzata.mlynarz@fundacjabracigolec.pl lub pod nr tel 696368958 

Do zobaczenia w Jeleśni!

Nowoczesna edukacja regionalna szansą na zrównoważony rozwój Żywiecczyzny - zapraszamy na konferencję!

Fundacja Braci Golec serdecznie zaprasza lokalnych edukatorów/rki, pedagogów/żki, nauczycieli/lki, regionalistów/stki, instytucje kultury, organizacje pozarządowe i wszystkich zainteresowanych  działaniami edukacyjnymi do udziału w konferencji:

„Nowoczesna edukacja regionalna szansą na zrównoważony rozwój Żywiecczyzny"

12 październik 2011

Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe Vesta, Rynek 15, Jeleśnia

 

Program:

13.30 - 14.00 rejestracja uczestników/czek

14.00 - 15.30
-  „Liderzy/rki edukacji regionalnej", Małgorzata Młynarz, Magda Mędrzak, Fundacja Braci Golec.
- „Społeczności lokalne - w obronie tożsamości kulturowej", prof. dr hab. Tadeusz Paleczny, Instytut Studiów Regionalnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

15.30 - 15.45 przerwa kawowa

15.45 - 17.15
- „Edukacja regionalna w praktyce szkolnej", regionalista - pedagog Andrzej Peć, centrum szkoleniowe  eduskrypt.pl.
- „Cechy charakterystyczne regionu Żywiecczyzny", etnografka Barbara Rosiek, Muzuem Miejskie w Żywcu.
- czas na pytania i dyskusję dla uczestników/czek

Konferencja obywa się w ramch projektu „Edukacja regionalna drogą do zrównoważonego rozwoju w gminie Milówka".

 Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres malgorzata.mlynarz@fundacjabracigolec.pl lub telefonicznie 696368958 do dnia 07.10.2011. O wzięciu udziału w konferencji decyduje kolejność zgłoszeń.

I "Posiady Wołoskie" w Soblówce z Fundacją Braci Golec!

W najbliższą niedzielę 25 września o godzinie 14.45 odbędzie się koncert uczniów i uczennic Ogniska Twórczości Artystycznej z Milówki podczas I Posiadów Wołoskich w Soblówce - gmina Ujsoły.

Koncert w wykonaniu podopiecznych z Fundacji jest muzycznym zakończeniem projektu: "Edukacja regionalna drogą do zrównoważonego rozwoju Gminy Milówka" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki. 

Posiady w Soblówce to wyjątkowe wydarzenie kulturalne promujące regionalizm, w w szczególności owczarstwo i wyroby produktów regionalnych. 

Serdecznie zapraszamy! Więcej na: http://www.ujsoly.com.pl/z-zycia-gminy/i-posiady-woloskie-448,3.html

Golec uOrkiestra nagrała płytę z Majką Jeżowską !!!

"Czarodzieje uśmiechu 2" to druga edycja płyty wydanej na rzecz akcji

„NIE nowotworom u dzieci”, której organizatorem jest Fundacja Ronalda McDonalda.

              

Od 16 września można kupić płytę "Czarodzieje Uśmiechu 2". Po raz drugi polskie gwiazdy, w tym Golec uOrkiestra i Małgorzata Ostrowska, nagrały pro bono najpopularniejsze utwory z repertuaru Majki Jeżowskiej.

wiecej...

Rozliczenie zbiórki publicznej na podstawie decyzji Burmistrza Miasta Skoczowa nr SO.5311.0004.2011 z dnia 15.07.2011r.

Fundacja Braci Golec z siedzibą w Milówce przy ul. Jagiellońskiej 38 zawiadamia, że w dniu 30.07.2011 w godzinach 9.00 - 20.00 na Rynku w Skoczowie podczas „III Międzynarodowego Festiwalu Kuchni Zbójnickiej” odbyła się zbiórka publiczna na rzecz młodych muzycznych talentów, uczennic i uczniów Ogniska Twórczości Artystycznej w Milówce.

W ramach przeprowadzonej zbiórki zebrano 2.000 zł (dwa tysiące złotych 00/100). Formą zbiórki publicznej był zakup cegiełek o wartości 5 zł/szt. Każdy uczestnik „III Międzynarodowego Festiwalu Kuchni Zbójnickiej”, który zakupił cegiełkę otrzymał porcję gulaszu gotowanego na wielkiej patelni przez kucharzy Stowarzyszenia Beskidzki Klub Kulinarny, współorganizatora akcji.

Całkowity koszt związany z organizacją zbiórki publicznej (zakup składników do przygotowania i podania festiwalowego gulaszu) poniosło Stowarzyszenie Beskidzki Klub Kulinarny. Łączna kwota wydatków wyniosła 1000 zł (tysiąc złotych 00/100).

Wszystkim uczestniczkom/uczestnikom oraz współorganizatorom akcji serdecznie dziękujemy za wsparcie.

Fundacja Braci Golec na III Międzynarodowym Festiwalu Kuchni Zbójnickiej

Zbójnickie dukaty, gulasz zbójnicki z gigantycznej patelni dla wszystkich chętnych i masę równie interesujących atrakcji w ostatni weekend lipca czeka na każdego, kto odwiedzi Skoczów. Goście III Międzynarodowego Festiwalu Kuchni Zbójnickiej powinni zjawić się w urokliwym nadwiślańskim miasteczku 29 lipca, gdzie będą mieli okazję m.in. pobiesiadować przy ognisku z „zawodowymi zbójami", wysłuchać listu Wielkiego Zbójnika,  Rady Zbójnickiej Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim Jana Sztefka.

Sobota 30 lipca przyniesie jeszcze dużo więcej zbójnickich akcentów! Na rynku rozpocznie się konkursowe gotowanie w wykonaniu profesjonalnych kucharzy z Polski, Słowacji i Czech, walczących o nominację do Kulinarnego Pucharu Polski. Nie zabraknie też drugiego konkursu towarzyszącego, dla lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, które rywalizować będą ze sobą w kategorii najlepszych wypieków. Jury, w skład którego wejdą  sławy kulinarnego świata, w tym prezydent Euro-Toques Jean Bos, będzie oceniało rywalizujące ze sobą ekipy. Dla pozostałych obserwatorów zdarzenia zostanie przygotowany gulasz na gigantycznej patelni. Każdy będzie mógł skosztować zbójnickiego specjału wykupując symboliczną cegiełkę Fundacji Braci Golec i tym samym przekazując swój wkład na szczytny cel jakim jest kształcenie młodych muzycznych talentów.

VII Międzynarodowy Konkurs Heligonistów - 17 lipca 2011!

Serdecznie zapraszamy na VII Międzynarodowy Konkurs Heligonistów "ZAGROJCIES NOM HELIGONKI", który odbędzie się 17 lipca (niedziela) w Karczmie "Pod Baranią" w Węgierskiej Górce!

PROGRAM RAMOWY:

14.00 - zbiórka pod Urzędem Gminy w Węgierskiej Górce 

14.00 - formowanie korowodu i przejazd bryczkami ulicami Gminy Węgierska Górka do karczmy "Pod Baranią"

14.50 - wspólne wykonanie hymnu heligonistów wraz z orkiestrą dętą 

15.00 - konkurs dla dzieci i młodzieży (do 18 roku życia) oraz Pokazy Mistrzów (dorośli oraz ubiegloroczni laureaci)

Na koniec specjalny koncert jury oraz występy kapel!

Regulamin oraz karta zgłoszenia do pobrania na stronie Ośrodka Promocji Gminy Węgierska Górka:  http://www.wegierska-gorka.opg.pl/szczegoly.php?12389

 

wiecej...

Zapraszamy na finał projektu Laboratorium Dźwięków.

Koncert 29.05.2011 MCK w Żywcu 14:oo

Nowy projekt fundacji - edukacja regionalna na Żywiecczyźnie !

 

Fundacja Braci Golec w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Milówce rozpoczęła realizację nowego projektu pn."Edukacja regionalna drogą do zrównoważonego rozwoju w gminie Milówka".
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego
Funduszu Społecznego, relizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działania 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.

Główny cel projektu:
wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży wiejskiej, wzrost wiedzy dotyczącej regionu Żywiecczyzny i wzrost poczucia wspólnej góralskiej tożsamości.

czytaj więcej...

wiecej...

Zapraszamy na autorski warsztat śpiewu białego

Idea śpiewu organicznego

"Kiedy śpiewam pieśń białym głosem, czuję dźwięk fizycznie w ciele. To są wibracje, które czuję w kościach, plecach, uszach, nosie i czaszce. Jeśli znajdzie się kogoś, kto podobnych rzeczy szuka w śpiewie, to można spotkać się: pośpiewać i wymienić się wibracją. Tak naprawdę pieśni są bardziej dla śpiewaków niż dla słuchaczy. Znacznie większą frajdę ma osoba, która śpiewa, niż ta, która słucha. Po prostu działanie pieśni można poczuć dopiero wtedy, kiedy samemu zacznie się je śpiewać"

Witold Kozłowski źródło www.fundacjaovo.art.pl

Dla kogo: dla każdej/każdego zainteresowanej/nego poznaniem podstaw techniki śpiewu białego oraz rozwijaniem możliwości swojego głosu w kierunku naturalnej emisji głosu. Zarówno dla muzyków, jak i dla osób poszukujących nowych form ekspresji i rozwoju osobistego.

Po co:

  • aby podnieść znajomość podstaw emisji głosu

  • aby odkryć mocne strony swojego głosu, a także obszary, które można wzmocnić i rozwinąć

  • aby zwiększyć zainteresowanie białym głosem i kulturą tradycyjną Słowian

  • aby zwiększyć świadomości znaczenia współpracy w muzycznych wykonaniach zespołowych

Kiedy: 17.04.2011 (niedzielne popołudnie)

czytaj więcej...

wiecej...

Laboratorium Dźwięków wystartowaliśmy !

Z wielką radością informujemy, że dzięki wsparciu Fundacji Orange w ramach Akademii Orange od stycznia do czerwca 2011 mamy możliwość realizacji autorskiego projektu w partnerstwie z Bielskim Stowarzyszeniem Artystycznym Teatr Grodzki.

logo laboratorium dźwięków

 czym jest Laboratorium Dźwięków:

pilotażowym projektem, którego celem jest stworzenie ścieżki programowej z obszaru edukacji artystycznej. Laboratorium, jako miejsce pokazujące możliwości, rozbudzające zainteresowania, uwrażliwiające muzycznie i przygotowujące do dalszej edukacji artystycznej. Chcemy stworzyć przestrzeń do niczym nieskrępowanego eksperymentowania, próbowania, doświadczania i zabawy z szeroko rozumianym dźwiękiem

dla kogo Laboratorium Dźwięków:
projekt jest realizowany wśród uczniów/uczennic Ogniska Twórczości Artystycznej(OTA), prowadzonego przez fundację w partnerstwie z gminą Milówka. Pod okiem profesjonalnych instruktorów/rek gry na instrumentach (heligonka, skrzypce, dęte) uczy się ok.100 młodych ludzi. W projekcie weźmie udział 20 uczniów/uczennic OTA.

po co Laboratorium Dźwięków:
Lekcje gry na instrumencie są tradycyjną metodą edukacji muzycznej, której głównym celem jest zdobycie i doskonalenie umiejętności gry, gdzie często brak przestrzeni na dodatkowe elementy edukacji artystycznej. Dlatego doskonałym uzupełnieniem i wzmocnieniem tradycyjnych form będzie Laboratorium Dźwięków - kompleksowy program, który wykorzystując różnorodne aktywne metody edukacyjne wprowadzi uczennice/uczniów OTA w rozległy świat dźwięków.

Głównym celem projektu jest uzupełnienie i wzmocnienie tradycyjnej edukacji artystycznej, czyli nauki gry na instrumencie i wyrównywanie szans w dostępnie do kultury dzieci i młodzieży mieszkającej na wsi.

czytaj więcej...

wiecej...

Akcja charytatywna „Górale Góralom"

 

 

Akcja charytatywna „Górale Góralom"

Fundacja Braci Golec z siedzibą w Milówce przy ul. Jagiellońskiej 38, 34-360 zawiadamia, że w terminach 25.10.2010 - 30.12.2010, 3.12.2010 - 30.01.2011 organizowała zbiórkę publiczną na rzecz osób poszkodowanych w wyniku osuwiska na terenie gminy Milówka w powiecie żywieckim.  

W ramach akcji Fundacja Braci Golec wraz z TVP Katowice, Radiem Katowice, Dziennikiem Zachodnim, Business Consulting, gazetą Echo Miasta oraz portalem NaszeMiasto.pl zorganizowała koncert charytatywny na którym wystąpiły zespoły: Golec uOrkiestra, Brathanki i Psio Crew.  Dodatkowo przeprowadzona została licytacja. Szczegóły tutaj.

wiecej...

Nowy nabór do Ogniska Twórczości Artystycznej w Łodygowicach!

Fundacja Braci Golec ogłasza nabór do Ogniska Twórczości Artystycznej w Gminie Łodygowice!

Przesłuchanie do klasy skrzypiec, odbędzie się dnia 3.02.2011 (czwartek) od godz. 15.00-19.00 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Królowej Jadwigi w Łodygowicach, ul. Okrężna 1.

Informujemy, że ze względu na możliwość przyjęcia tylko 16 osób zostały wprowadzone następujące warunki:

1.    Wysoka ocena z przesłuchania

2.    Wiek 7-13 lat

3.    Informujemy również, że przyjmujemy poza kolejnością osoby, które posiadają swój instrument (skrzypce).

4.    Na przesłuchanie należy przygotować dowolnie wybraną piosenkę oraz przyjść z rodzicem lub opiekunem

5.    W pierwszej kolejności zostaną przyjęte (po ponownej ocenie komisji) osoby, które znalazły się na liście rezerwowej po ubiegłorocznym przesłuchaniu.

6.    W przypadku jeśli komisja nie zdąży przesłuchać wszystkich chętnych zostanie ogłoszony kolejny termin przesłuchań.

 

Zapraszamy! 

Licytacja na antenie Radia Katowice!

20 grudnia na antenie Radia Katowice w godzinach 9.30.-11.00 odbędzie się licytacja plakatu z wizerunkiem i autografem Krystyny Jandy oraz pióro Wojewody Śląskiego Zygmunta Łukaszczyka!

Zapraszmy!  

Zobacz koniecznie zdjęcia z koncertu

Zachęcamy wszystkich do obejrzenia zdjęć z koncertu charytatywnego "Górale Góralom", w naszej galerii

picasaweb.google.com / fundacjabracigolec

Oraz filmu przedstawiającego  skale tej  tragedii

Polecamy


 

Wspaniały koncert już za nami...Media o koncercie

W niedzielę 14 Listopada, w koncertowym studiu Radia Katowice odbył sie Koncert Charytatywny organizowany przez TVP Katowice, Polskie Radio Katowice, Fundacje Braci Golec, Dziennik Zachodni i agencji Business Consulting.
Zobacz filmik:

wiecej...

Koncert charytatywny "Górale Góralom" już w najbliższą niedzielę!

W najbliższą niedzielę 14 listopada, w Studiu koncertowym Radia Katowice, o godzinie 18.30, odbędzie się koncert charytatywny na rzecz rodzin poszkodowanych w wyniku osuwiska na terenie Gminy Milówka.

Na koncercie wystąpią Golec uOrkiestra, Brathanki i Psio Crew! Informujemy, że istnieje możliwość zakupu biletów-cegiełek jeszcze na godzię przed koncertem!

Aby dowiedzieć się więcej na temat akcji wystarczy kliknąć na baner informacyjny znajdujący się w górnej części strony. 

Zapraszmy serdecznie liczymy na Państwa wsparcie! 

wiecej...

Organizacja zajęć w Ognisku Twórczości Artystycznej!

Informujemy, że pierwsze powakacyjne zajęcia z Panem Marcinem Pokusą  w Ognisku w Milówce odbędą się w czwartek 30 września od godziny 14.30-16.00. Spotkanie to będzie miało charakter lekcji grupowej. Zostanie również ustalony plan zajęć na najbliższy rok szkolny.

Informujemy rownież, że zajęcia z heligonki z Panem Bartłomiejem Rybką w Ognisku w Łodygowicach zostają tymczsowo przeniesione z czwartku na poniedziałek. Zmiana obowiązuje już od tego tygodnia, co oznacza, że najbliższe czwartkowe zajęcia zostają przeniesione na poniedziałek 4 października. Obowiązuje ten sam podział na grupy i taki sam rozkład godzin. 

Nowy nabór do Ogniska Twórczości Artystycznej w Milówce!

Miło nam poinformować, że w dniu 17 września od godz. 15.00-18.00 w Gimnazjum im. Jana Pawła II na ul. Sportowej odbędzie się przesłuchanie do Ogniska Twórczości Artystycznej w Milówce!

Proponujemy m.in naukę na następujących instrumentach: skrzypce, kontrabs, heligonka, dudy, oraz instrumenty dętę. 

Osoby, które chcą wziąć udział w przesłuchaniu zobowiązane są przygotować dowolnie wybraną piosenkę. Przyjmujemy dzieci od 7 roku życia. 

 

Zapraszamy! 

Uczniowie Ogniska wspierają szczytny cel!

W najbliższy weekend 11-12 września zapraszamy do Centrum Handlowo-Rozrywkowego Gemini Park w Bielsku-Białej na charytatywny plener "Rzeźbiarze powodzianom", podczas którego wystąpią m.in heligoniści i heligonistki z naszej Fundacji! Celem imprezy jest pomoc dla poszkodowanych przez tegorroczną powódź mieszkańcom Czechowic-Dziedzic.

wiecej...

UWAGA uczniowie Ogniska muzycznego w Łodygowicach!

Informujemy, że zajęcia z Panem Marcinem Pokusą w Ognisku muzycznym w Łodygowicach odbędą się wyjątkowo 16 września (czwartek)! 

Lekcje skrzypiec w dniu 10 września z przyczyn niezależnych zostają odwołane! Za zmiany przepraszamy. Pozostałe zajęcia odbędą się według planu z poprzedniego semestru.

Nowy semestr, nowe muzyczne wyzwania!

Skończyły się wakacje nauki czas zacząć! Informujemy, że w czwartek 9 września odbędą się pierwsze w tym semestrze zajęcia z heligonki w Ognisku muzycznym w Łodygowicach, a w piątek 10 września zajęcia ze skrzypiec z Panem Marcinem Pokusą. 

Terminy zajęć w Milówce oraz przesłchania podamy wkrótce! 

 

Życzymy powodzenia w roku szkolnym 2010/2011!

Otrzymaliśmy dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup instrumentów!

Zakup instrumentów dla Ogniska Twórczości Artystycznej w ramach programu Infrastruktura Kultury - ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

1. Kontrabas żywiecki wyrób lutniczy - szt 1 

2. Kontrabas zwykły - szt 1

3. Basy góralskie - szt 2 

4. Skrzypce + akcesoria - szt 25

5. Altówki + akcesoria - szt 7 

6. Dudy żywieckie - szt 2 

7. Heligonki małe - szt 13

8. Heligonki duże - szt 6

9. Laptop z oprogrmowaniem - szt 1 

10. Oprogramowanie umożliwiające zapis i wydruk tekstu nutowego - szt 1

11. Urządzenie wielofunkcyjne - szt 1

Zapraszamy na warsztaty tańca w czasie Tygodnia Kultury Beskidzkiej!

Od wtorku 3.08 do niedzieli 8.08 na małej scenie w Szczyrku trwają warsztaty tańca góralskiego organizowane przez naszą Fundację, Hotel Alipn oraz Ośrodek Kultury, Promocji i Informacji w Szczyrku.

wiecej...

Międzynarodowy Festiwal Heligonistów w Węgierskiej Górce!

25 lipca 2010 roku odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Heligonistów w Węgieskiej Górce! Tegoroczna edycja festiwalu jest zwieńczeniem półrocznego projektu transgranicznego pt. "Heligonka - unikalny instrument muzyczny łączący Czechów i Polaków".  Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013, który współfinansowany jest ze środków EFRR oraz budżetu państwa.
Głównym celem projektu jest poszerzenie współpracy pomiędzy społecznościami z regionu trans granicznego: Węgierska Górka-Mosty u Jablonkova.
 
Festiwal roczpoczną tradycyjnie orkiestry dęte krótkimi koncertami oraz korowodem o godz 13.00! 

Część konkusowa od godz. 15.00 w Karczmie pod Baranią w Węgierskiej Górce. 
Formularze zgłoszeniowe dla chcących brać udział w części konkursowej dostępne są na stronie: www.wegierska-gorka.pl  

Organizatorzy: Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik, Ośrodek Promocji Węgierska Górka, Karczma pod Baranią oraz Fundacja Braci Golec.

Rozliczenie zbiórki publicznej na podstawie decyzji Burmistrza Miasta Skoczowa nr SO.5022-0005/10 z dnia 21.07.2010 r.

Fundacja Braci Golec z siedzibą w Milówce przy ul. Jagiellońskiej 38 zawiadamia, że w dniu 24.07.2010 w godzinach 9.00 - 20.00 na Rynku w Skoczowie podczas „II Międzynarodowego Festiwalu Kuchni Zbójnickiej” odbyła się zbiórka publiczna na rzecz młodych muzycznych talentów, uczennic i uczniów Ogniska Twórczości Artystycznej w Milówce.

W ramach przeprowadzonej zbiórki zebrano 2.400 zł (dwa tysiące czterysta złotych 00/100). Formą zbiórki publicznej był zakup cegiełek o wartości 5 zł/szt. Każdy uczestnik „II Międzynarodowego Festiwalu Kuchni Zbójnickiej”, który zakupił cegiełkę otrzymał porcję gulaszu gotowanego na wielkiej patelni przez kucharzy Stowarzyszenia Beskidzki Klub Kulinarny, współorganizatora akcji.

Całkowity koszt związany z organizacją zbiórki publicznej (zakup składników do przygotowania i podania festiwalowego gulaszu) poniosło Stowarzyszenie Beskidzki Klub Kulinarny. Łączna kwota wydatków wyniosła 1200 zł (tysiąc dwieście złotych 00/100).

Wszystkim uczestniczkom/uczestnikom oraz współorganizatorom akcji serdecznie dziękujemy za wsparcie.

II Międzynarodowy Festiwal Kuchni Zbójnickiej Skoczów 2010

Już w najbliższą sobotę 24 lipca 2010 odbędzie się II Międzynarodowy Festwal Kuchnii Zbójnickiej w Skoczowie. Zbójnickie jadło, wykwintna kuchnia oraz mnóstwo folkowych brzmień czekają na gości festiwalu. Wśród największych sław, które zjawią się na skoczowskim rynku nie zabraknie takich kulinarnych osobowości jak: Jean Bos z Belgi, Wolfgang P Menge z Niemiec czy Karol Okrasa i Waldemar Hołówka z Polski! 

Na Festiwalu będzie przygotowywana wielka patelnia gulaszu zbójnickiego oraz wspaniała góralska kwaśnica! Kto pojawi się na rynku w porze obiadowej i wykupi symboliczną cegiełkę wesprze młode talenty muzyczne z Milówki i okolic! Cały dochód ze sprzedaży cegiełek będzie przekazany na cel charytatywny.

Głównym organizatorem festiwalu jest Beskidzki Klub Kulinarny!

Zapraszamy na najsmaczniejszy festiwal w roku! 

Wielki koncert skrzypków i skrzypaczek w Milówce!

Od wtorku pełnym zaangażowaniem uczniowie i uczennice Ogniska oraz szkoły Suzuki biorą udział w warsztatach muzycznych. Zwieńczeniem ich ciężkiej pracy będzie koncert, który odbędzie się w najbliższy piątek 9 lipca o godz. 18.30 w Kościele Wniebowzięcia NMP w Milówce. Zapraszamy serdecznie na to wyjątkowe wydarzenie.

Letnie warsztaty skrzypcowe z tyską szkołą Suzuki!

Od poniedziałku 5 lipca do niedzieli 11 lipca zapraszamy wszystkich skrzypków i skrzypaczki z Ogniska Twórczości Artystycznej na warsztaty skrzypcowe z tyską szkołą Suzuki. Zgłoszenia u nauczyciela prowadzącego. W ciągu całego tygodnia orócz lekcji nauki gry odbędzie się wiele dodatkowych atrakcji dla młodzieży!

Więcej szczegółów wkrótce! 

Zapraszamy na konferencję!

W dniu 2.07.2010 (piątek) odbędzie się konferencja pt "WES - Wsparcie ekonomii społecznej" na terenie woj. śląskiego", która jest współfinansowana z Europejskiego Funduszy Społecznego.

Spotaknie odbędzie się w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej od godz. 10.00-14.00. 

W ramach tej konferencji będzie można zobaczyć wystawę prezentującą zdjęcią z najciekawszych i najważniejszych chwil z życia Ogniska i fundacji pt: "Radość z budowania sukcesu dzieci". Pod tym samym tytułem Panie Małgorzata Młynarz oraz Magda Mędrzak przeprowadzą prezentację.

Chętnych na udział w konferencji prosimy o kontakt mailowy fundacja@fundacjabracigolec.pl

Zaprszamy! 

Rozliczenie zbiórki publicznej na podstawie decyzji Burmistrza Miasta Cieszyna nr SO.6.5022/07/10 z dnia 09.06.2010 r.

Fundacja Braci Golec z siedzibą w Milówce przy ul. Jagiellońskiej 38 zawiadamia, że w dniu 12.06.2010 w godzinach 12.00 - 19.00 na Rynku w Cieszynie podczas koncertu odbyła się zbiórka publiczna na rzecz młodych muzycznych talentów, uczennic i uczniów Ogniska Twórczości Artystycznej w Milówce i Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Oddział Powiatowy w Cieszynie.

W ramach przeprowadzonej zbiórki zebrano 1.960 zł (tysiąc dziewięćset sześćdziesiąt złotych 00/100). Formą zbiórki publicznej był zakup cegiełek o wartości 5 zł/szt. Każdy, kto zakupił cegiełkę otrzymał porcję gulaszu gotowanego na wielkiej patelni przez kucharzy Stowarzyszenia Beskidzki Klub Kulinarny, współorganizatora akcji.

Całkowity koszt związany z organizacją zbiórki publicznej (zakup składników do przygotowania i podania festiwalowego gulaszu) poniosło Stowarzyszenie Beskidzki Klub Kulinarny.

Wszystkim uczestniczkom/uczestnikom oraz współorganizatorom akcji serdecznie dziękujemy za wsparcie.

Pokaz mody góralskiej w Szczyrku

Zapraszamy na pokaz mody góralskiej oraz koncert uczniów Ogniska Twórczości Artystycznej, który odbędzie się 4.06.2010 piątek o godzinie 17.00  w Amfiteatrze "Skalite" w Szczyrku. 

Impreza odbywa się w ramach I Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego "HARNASIE - Zbójnicy beskidzcy" , którego organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Szczyrku, Gościniec Salmopolski oraz Fundacja Braci Golec.

Teatrzyk "Gatki Beatki Ojcowie i Matki" w Milówce!

Z okazji Dnia Dziecka odbędzie się przedstawienie "Stoliczku nakryj się" w wykonaniu naszych przyjaciół z Piaseczna pod Warszawą - teatrzyku "Gatki Beatki Ojcowie i Matki". W dniu 31 maja poniedziałek będzie okazja zobaczyć aż dwukrotnie przedstawienie w milowieckim kinie: o godzinie 14.00 i 16.00!

Natomiast kto nie będzie mógł przybyć do Milówki będzie okazja zobaczyć teatrzyk jeszcze w Szczyrku w dniu 1 czerwca wtorek. Szczegóły podamy wkrótce.

Współorganizatorem imprezy jest Gminny Ośrodek Kultury w Milówce oraz Urząd Gminy Milówka.

Zapraszmy w szczególności wszystkie dzieci oraz mieszkańców Milówki i okolic! Obiecujemy dobrą zabawę! Wstęp bezpłatny! 

Majowe "Spotkania pod Brzymem"!

W najbliższą niedzielę 30 maja, w Pszczynie odbędą się 34 "Spotkania pod Brzymem", święto kultury ludowej, w czasie którego uczniowie ogniska muzycznego z Milówki zagrają koncert! Zapraszamy serdecznie na pszczyński rynek, na godzinę 15.00!

W spotkaniach pod brzymem (modrzewiem) bierze udział kilkadziesiąt zespołów i kapel z całego regionu! W ramach festiwalu odbywa się  kiermasz twórców ludowych, który prezentuje zachowaną jeszcze sztukę malowania, haftowania czy rzeźbienia w drewnie.  Będzie także okazja do zakupienia naszych albumów.

Promocja albumu "Strój górali żywieckich" w Szczyrku!

W najbliższy wtorek 25 maja, rozpoznie się w Szczyrku I Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski "HARNASIE - Zbójnicy Beskidzcy", który potrwa do 6 czerwca.  Podczas tej wyjątkowej imprezy Fundacja zaprezentuje dwukrotnie swój dorobek:

25 maja, wtorek w ramach pleneru odbędzie się promocja albumu "Strój górali żywieckich", w kine Beskid o godzinie 18.00!

4 czerwca, piątek od godz. 17.00 - 20.00 w Amfiteatrze odbędzie się koncert uczniów Ogniska Twórczości Artystycznej z Milówki, pokaz mody góralskiej, występ "Fickowej Pokusy" oraz kapeli ze Ślemienia, dodatowko organizatorzy zapraszają na pokaz filmów o tematyce zbójnickiej. 

Szczegółowe informacje o plenerze można znaleść na stronach:  www.szczyrk.pl oraz na www.gosciniec-szczyrk.pl

Przez całe 12 dni pleneru będą odbywać się koncerty zespołów i kapel góralskich, wystawy oraz konkursy! Organizatorami pleneru  są Gościniec Salmopolski oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczyrku. Patronat honorowy nad imprezą objęli bracia Łukasz i Paweł Golcowie.

Zapraszamy serdecznie!

Nasze Ognisko Twórczości Artystycznej najlepsze w Województwie śląskim!

Z ogromną radością informujemy, że nasi Heligoniści i Heligonistki pod kierownictwem Pana Romana Capka otrzymali I miejsce na IV Wojewódzkim Konkursie Muzycznym "Estrada Młodych"! II miejsce otrzymała klasa skrzypiec ludowych Pana Marcina Pokusy, a wyróżnienie przypadło zespołowi skrzypiec klasycznych pod kierownictwem Pani Ireny Zając oraz zespołowi instrumentów dętych pod kierownictwem Pana Czesława Szczotki.

Koncert laureatów (wystapi zespół heligonistów) odbędzie się 24 kwietnia 2010 roku o godzinie 11.00 w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Rudzie Śląskiej, przy ulicy Niedurnego 36. 

Serdecznie gratulujemy!

Muzyczne źródło - Festiwal Szkół Muzycznych Yamaha!

W dniu 27 marca (najbliższa sobota) o godz. 16.00 w sali klubu Garnizonowego (Dom Żołnierza) w Bielsku-Białej, odbędzie się Festiwal Szkół Muzycznych Yamaha "Muzyczne źródło".

Z ogromną radością informujemy, że uczniowie Ogniska Twórczości Artystycznej, klasy skrzypiec ludowych oraz heligonek będą występowały w roli gościa specjalnego w tym dniu, zaraz po koncertach uczniów Szkół Muzycznych Yamaha z Bielska, Gliwic i Bytomia. 

Korzystając z okazji pragniemy serdecznie podziękować Szkole Muzycznej Yamaha za zaproszenie naszych uczniów na ten niezwykły festiwal, a wszystkim, którzy pragną dowiedzieć się więcej o działalnoścci tej szkoły oraz  o samym festiwalu polecam stronę: http://www.yamahabielsko.pl/aktualnosci/festiwal.html

 

Konkurs Muzyczny "Estrada Młodych"

Z ogromną radością informujemy, że w najbliższą sobotę 13 marca w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Rudzie Śląskiej, uczniowie Ogniska Twórczości Artystycznej będą brali udział w wojewódzkim Konkursie Muzycznym "Estrada Młodych". Organizatorem jest Stowarzyszenie Ognisk Muzycznych i Artystycznych w Siemianowicach Śląskich. Każda sekcja muzyczna naszego Ogniska przygotowała specjalny program na ten konkurs. Trzymiemy mocno kciuki za naszych uczniów i życzymy powodzenia!

Spotkanie w Koszarawie!

Z przyjemnością informujemy, że w dniu 22 lutego, poniedziałek o godzinie 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Koszarawie odbędzie się promocja albumu "Strój górali żywieckich". Zapraszamy serdecznie!

Zapraszamy na promocję albumu!

W dniu 29 stycznia, w Klubie "Papiernik", na ul. Ks. Słonki 31 w Żywcu, o godzinie 17.00, odbędzie się promocja albumu "Strój górali żywieckich". W programie m.in pokaz multimedialny, koncert uczniów Ogniska Twórczości Artystycznej, rozmowy z autorami albumu oraz ubieranie górala i góralki. Będzie także możliwość zakupu albumu i uzyskania autografów! Gwarantujemy dobrą zabawę. 
 
Serdecznie zapraszamy!

Gwiazdy Dobroczynności!

Ruszyło głosowanie na "Gwiazdę dobroczynności", konkurs, który organizuje Newsweek Polska oraz Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Bracia Łukasz i Paweł Golcowie zostali zawalifikowani do finału tego konkursu w kategorii własna działalność społeczna. Wielka gala odbędzie się 23 stycznia w Warszawie. Wśród osób, które oddały swój głos na wybraną gwiazdę rozlosowane zostaną bardzo atrakcyjne nagrody!

Dodatkowo każdy głos oddany w konkursie pomoże niepełnosprawnym dzieciom. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na rzecz Funduszu Pozytywka. 

Głosy można oddawać raz dziennie na tej stronie internetowej: http://www.newsweek.pl/gwiazdy/kandydaci

lub bez ograniczeń wysyłając SMS pod numer 72150 o treści DOBRO.21

Głosować można do 10 stycznia!

Dla Fundacji to ważny konkurs więc tym bardziej zachęcamy do głosowania! Z góry dziękujemy za wszystkie oddane głosy!

Magdalena Mędrzak

Święta z Fundacją!

Z ogromną radością informujemy, że w tym wyjątkowym świątecznym tygodniu będzie można oglądnąć uczniów Ogniska Twórczości Artystycznej  w telewizji Polsat w Wigilię oraz w św. Szczepana!

"Kolędowania z Polsatem" - czwartek (24.12) oraz w sobotę (26.12) o godzinie 17.55, TV Polsat. W tym przepięknym koncercie widzowie usłyszą najpiękniejsze polskie kolędy, w gwiazdorskich wykonaniach Kayah, Zakopower, Feela, Alicji Węgorzewskiej, Krzysztofa Respondka, Katarzyny Cichopek i Justyny Steczkowskiej oraz oczywiście uczniów i uczennic naszego ogniska. 

Korzystając z okazji składamy najserdeczniejsze życzenia świąteczne, dużo radości, Błogosławieństwa Bożego, szczęścia, zdrowia i pomyślności! 

Wesołych Świąt! 

 

Zapraszamy na promocję nowego albumu!

Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że w dniu 14.12.2009, o godzinie 17.00, w Milówce, w hotelu "Tycjan" odbędzie się pierwsza prezentacja naszego najnowszego albumu "Strój górali żywieckich". W programie przewidujemy m.in pokaz multimedialny, rozmowy z autorami, ubieranie góralki i górala oraz oczywiście koncert uczniów Ogniska Twórczości Artystycznej!

"Strój górali żywieckich" to już trzeci album z serii "Stroje Ludowe w Karpatach Polskich" wydawany przez naszą Fundację. Ma on dla nas wyjątkowe znaczenie i jest niewątpliwie najbardziej wyczekiwaną i cenną publikacją na Żywiecczyźnie. Dotyczy bowiem stroju z regionu, z którego się wywodzimy, w którym mieszkamy i z którego czerpiemy ogromną inspirację. Celem, który przyświecał nam przypracy nd tym albumem to chęć pokazania piękna, bogactwa i różnorodności strojów Górali żywieckich. Na 216 stronach albumu autorki mgr Barbara Rosiek oraz mgr Elżbieta Teresa Filip wyczerpująco przedstawiły poszczególne etapy rozwoju stroju góralskiego, a wszystko to zostało uzupełnione pięknymi zdjęciami autorstwa fotografa Jacka Kubieny. Dodatkowym atutem tego albumu, a zarazem zupełną nowością jest płyta multimedialna, zawierająca prezentację całego albumu oraz materiał filmowy opowiadający o pracy nad tą publikacją.

 Zachęcamy do kupna i życzymy miłej lektury!

Program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego!

Fundacja Braci Golec pragnie poinformować, że w ramach programu "Rozwój infrastruktury kultury" ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego został zrealizowany zakup następujących instrumentów i sprzętu:

Poniższe instrumenty oraz sprzęt audiowizualny został wykorzystany po raz pierwszy podczas Letnich Warsztatów Artystycznych, które odbyły się w dniach 29.O6-4.07 2009 w Milówce. Obecnie korzystają z niego uczniowe Ogniska Twórczości Artystycznej. 

1. Monitory plazmowe szt. 4 

2. Zestawy instrumentów perkusyjnych 

3. Fax 

4. Pianino cyfrowe szt. 1 + ława 

5. Keyboard, pedał do keyboardów szt. 3, statywy pod keyboard 2 sztuki 

6. Mikrofon przewodowy + kable + uchwyty szt. 10, statywy do mikrofonów szt. 10

7. Zestaw bezprzewodowy, mikrofon szt. 2 

8. Mikser analogowy szt. 1 

9. Zestaw nagłośnieniowy + statywy szt. 2 

10. Wzmacniacz szt. 1 

11. Radioodtwarzacz, wieża + słuchawki szt. 2 

12. Pulpity do nut szt. 5 

13. Bębenek średni szt. 3 

14. Czynele małe 1 komplet, czynele średnie 1 komplet,

15. Tamburyn duży

16. Piec akustyczny 

17. Mikrofon bezprzewodowy szt. 1 

18. Flet prosty szt. 1 

19. Pad do ćwiczeń szt. 1 

20. Metronom szt. 1 

21. Oliwka do smarowania szt. 2

UWAGA!!!

 W poniedziałek (28.09.2009)o godz. 16.30 w Gimnazjum w Milówce ,odbędzie się zebranie informacyjne i sesja zdjęciowa!

Bardzo prosimy ,aby dzieci z Ogniska przyszły w strojach góralskich ,lub ładnym odświętnym ubraniu i zabrały ze sobą instrumenty.Po sesji zdjęciowej odbędzie się zebranie ,na które zapraszamy również rodziców.

  

UWAGA!!!

 15.09.2009 (wtorek) o godzinie 15.00 odbędą się przesłuchania dzieci chętnych do nauki w Ognisku Twórczości Artystycznej.

Miejsce przesłuchań- Gimnazjum im.Jana Pawła II w Milówce.

Zapraszamy wszystkie chętne dzieci!!!

więcej informacji pod nr tel    Czesław Szczotka   607899306

                                         Katarzyna Golec     604 122 900

 

Zajęcia zaczynamy od pażdziernika!!!

28.09 o godz. 16.30  w Gimnazjum,odbędzie się zebranie organizacyjne.Zapraszamy  wszystkich uczniów wraz z rodzicami .   

WITAJ SZKOŁO !!!

No i niestety wakacje się skończyły :(

Mamy nadzieję ,że wypoczęliście i zatęskniliście za nauką !!!

WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM!!!

(info na temat egzaminów wstępnych do Ogniska Twórczości Artystycznej już wkrótce)

V MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL HELIGONISTÓW i PIERWSZY MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KUCHNI ZBÓJNICKIEJ W SKOCZOWIE

26 lipca odbędzie się V festiwal Heligonistów w Węgierskiej Górce.Więcej informacji w zakładce  - festiwal helihonistów

Również 26 lipca w Skoczowie ,w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kuchni Zbójnickiej,odbędzie się wielkie gotowanie zbójnickiego jadła.

 Nasza Fundacja włączyła się w organizację obu imprez!!!  

WARSZTATY

LETNIE ARTYSTYCZNE WARSZTATY W MILÓWCE -ZAKOŃCZONE!!!

W piatek odbył się w kościele uroczysty koncert, który zakończył Letnie Artystyczne Warsztaty w Milówce.Dziękujemy wszystkim dzieciom ,które wzięły udział w zajęciach.Więcej informacji na temat tego co się działo każdego dnia ,będzie można znależć w zakładce Letnie Warsztaty Artystyczne.Relacja zdjęciowa w Galerii

Zerknijcie również na zdjęcia autorstwa Dominika Imielskiego

- Koncert

- warsztaty teatralne

- warsztaty wokalne

- Szewczyk Dratewka

- Salsa

- warsztaty Suzuki

-Letnia Swietlica

WARSZTATY

W dniach 29 czerwca-4 lipca 2009 odbędą się w Milówce Letnie Warsztaty Artystyczne.Imprezę organizujemy wspolnie ze SZKOŁĄ SUZUKI z Tychów.

Dzieci z Ogniska Twórczości Artystycznej, bedą miały możliwośc uczestniczenia w warsztatach prowadzonych przez nauczycieli ze Szkoły Suzuki.

Pomysł warsztatów zrodził się głównie z myślą o dzieciach z Ogniska Twórczości Artystycznej w Milówce.Zachęcamy do skorzystania z naszej propozycji również dzieci  i młodzież  z gminy Milówka ,które nie są związane z naszym Ogniskiem.

Jeżeli jesteś zainteresowany napisz do nas maila!!!! 

( fundacja@fundacjabracigolec.pl )

Warsztaty odbywać się będą w Gimnazjum im.Jana Pawła II w Milówce.

ZAKOŃCZENIE ROKU

18 czerwca o godzinie 12.30 odbyło  się w Milówce uroczyste zakończenie roku szkolnego w Ognisku Twórczości Artystycznej.Dziękujemy nauczycielom i uczniom za kolejny rok pracy ,życzymy fajnych wakacji i do zobaczenia we wrześniu!!!Zapraszamy do Galerii

ŁAZY!!!

30 maja,na zaproszenie pani Beaty Szczygieł,gościliśmy w Łazach.Dzieci z Ogniska Twórczości Artystycznej wystąpiły na "V Prezentacjach Warsztatów Terapii Zajęciowej".Przed występem  skorzystaliśmy z atrakcji Parku Wodnego Jura .Po występie i kiełbasce z grilla pojechaliśmy  zwiedzać Zamek w Ogrodzieńcu .Pomimo nienajlepszej pogody bawiliśmy się świetnie.Bardzo dziękujemy wszystkim,którzy się tam nami opiekowali!!!Relacja zdjęciowa w Galerii

LETNIE ARTYSTYCZNE WARSZTATY W MILÓWCE

 W dniach 29 czerwca-5 lipca 2009 odbędą się w Milówce Letnie Warsztaty Artystyczne.Imprezę organizujemy wspolnie ze SZKOŁĄ SUZUKI z Tychów.

Planujemy następujece warsztaty

-taneczne -salsa

-wokalne

-rytmiczne

-teatralne

-plastyczne

Dzieci z Ogniska Twórczości Artystycznej, bedą miały możliwośc uczestniczenia w warsztatach prowadzonych przez nauczycieli ze Szkoły Suzuki.

Warsztaty zakończymy wielkim koncertem,na którym zaprezentujemy zdobyte podczas zajęć umiejętności :)

Pomysł warsztatów zrodził się głównie z myślą o dzieciach z Ogniska Twórczości Artystycznej w Milówce.Zachęcamy do skorzystania z naszej propozycji również dzieci  i młodzież  z gminy Milówka ,które nie są związane z naszym Ogniskiem.

Jeżeli jesteś zainteresowany napisz do nas maila!!!! 

( fundacja@fundacjabracigolec.pl )

PODZIĘKOWANIA!!!

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z Nami w Istebnej!

http://ozespoleistebna.blog.onet.pl/2, ID374066007, index.html

http://www.silesiakultura.pl/imprezy_det.php?id=16701

ZAPRASZAMY DO ISTEBNEJ

17 kwietnia zapraszamy na promocję albumu "Strój górali śląskich" do Istebnej! Impreza rozpocznie się o godzinie 15.30, w  Gimnazjum im. Jana Pawła II (Adres: 43-470 ISTEBNA 1345).

      Zapraszamy!!!

 

PROMOCJA W MIĘDZYRZECZU

24 marca odbyło się kolejne spotkanie, promujące album "Strój górali śląskich". Tym razem skorzystaliśmy z gościnności mieszkańców Międzyrzecza, którzy zaprosili nas do "Chaty Międzyrzeckiej".

Podczas spotkania można było obejrzeć pokaz czepienia wykonany przez Panią Małgosię Kiereś- autorkę tekstu .O oprawę muzyczną zadbał Roman Capek, nauczyciel z naszego Ogniska,który wspólnie z dziećmi uczącymi się właśnie w Ognisku ,zaprezentował swoje umiejętności.

Więcej informacji na stronie:   http://www.miedzyrzecze.org.pl/1030,galeria.html

PROMOCJA ALBUMU

 Tak jak informowaliśmy wcześniej,03.03.2009, odbyła sie impreza promująca najnowszy album "Strój górali śląskich".

Rzecz miała miejsce w Cieszynie w Domu Narodowym.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.

Szczególne podziękowania należą się Pani Reginie Bandarewicz,Pani Małgosi Kiereś, Panu Jackowi Kubienie,dzieciom z naszego Ogniska i wszystkim tym,którzy pomogli nam w zorganizowaniu tej imprezy.

 Relacja zdjęciowa w dziale Galeria

KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK

 Zapraszamy wszystkich na koncert kolęd, który odbędzie się w Kościele w Milówce 2.02.2009 o godzinie 17.30 po wieczornej mszy.Będzie można posłuchać przepięknych kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci z Ogniska Twórczości Artystycznej z Milówki.

ZAPRASZAMY DO GALERII

PROMOCJA ALBUMU

Wszystkich zainteresowanych , informujemy ,ze dnia 3.03.2009 o godz.16.00, planujemy zorganizowanie promocji albumu "Strój górali śląskich".Impreza odbędzie się w Domu Narodowym- Cieszyńskim Ośrodku Kultury w Cieszynie.Podczas spotkania zaprezentują się dzieci z Ogniska Twórczości Artystycznej w Milówce.Obecni będą również twórcy i pomysłodawcy albumu: Małgorzata Kiereś, Jacek Kubiena, Paweł Golec, Łukasz Golec.

Album STRÓJ GÓRALI ŚLĄSKICH

Z ogromną satysfakcją oddajemy w Państwa ręce drugi album, tym razem dokumentujacy stroje górali sląskich.Region, z którego pochodzą stroje,jest nam bardzo bliski.Sąsiaduje bowiem bezpośrednio z regionem żywieckim,z którego się wywodzimy.Kultury górali śląskich i żywieckich często się przenikały.Nie inaczej jest i dziś.Dwóch członków zespołu Golec uOrkiestra to pochodzacy z Koniakowa i Istebnej rodowici górale śląscy,a słynna koronka koniakowska stale gości na stołach naszych domów,ozdabia okna , ściany i wielokrotnie służyła jako element zdobniczy naszych płyt.Mamy nadzieję ,że album zostanie ciepło przez Państwa przyjęty i dobrze oceniony.

                                Paweł Golec i Łukasz Golec 

POMYSŁ NA PREZENT

  Od 19 grudnia do kupienia kolejny tom serii Stroje ludowe w Karpatach polskich- "Strój górali śląskich".Zrób bliskiej osobie piękny prezent i pomóż naszym podopiecznym. 

PODZIĘKOWANIA

W IMIENIU PODOPIECZNYCH NASZEJ FUNDACJI I SWOIM,PRAGNIEMY PODZIĘKOWAĆ WSZYSTKIM ,KTÓRZY PRZEKAZALI NAM, SWÓJ 1% PODATKU

STRÓJ GÓRALI ŚLĄSKICH

Już w grudniu pojawi się w sprzedaży album "STRÓJ GÓRALI ŚLĄSKICH".Wcześniej pisaliśmy o terminie lipcowym...Niestety, nie zdążyliśmy.

wiecej...

IV Festiwal Heligonistów zakończony!!!!!

Wyniki IV Międzynarodowego Konkursu Heligonistów - 20.07.2008r.

wiecej...

5 URODZINY!!!

 OGNISKO TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ MA JUŻ  5 LAT!!! 

wiecej...

Prasa o nas!!!

W ostatnim numerze "ŻYCIA NA GORĄCO" można przeczytać o naszej Fundacji!!!Zamieszczone zostały fajne zdjęcia dzieci ,które uczą się w Ognisku Twórczości Artystycznej w Milówce.Polecamy!

(14.04.2008)

Festiwal Heligonistów!!!

wiecej...

Na żywo prosto z gór!!!

 

wiecej...

PIERWSZA KSIĄŻKA !!!

Umowa między Fundacją Braci Golec i Narodowym Centrum Kultury zawarta!!!

wiecej...

Festiwal czas zacząć...

wiecej...

Koniec roku szkolnego to nie koniec muzykowania

 

wiecej...

ŻYWIECKIE SUWAKOWANIE - GALA PUZONISTÓW 2007

Od 27 czerwca do 1 lipca 2007 r. na Starym Zamku w Żywcu odbędą się II Spotkania Puzonowe pod nazwą „Żywieckie Suwakowanie".

 

wiecej...

Dwa lata minęły a serca ciągle tak bolą...

Dla uczczenia pamięci Jana Pawła II w drugą rocznicę Jego odejścia, Chór Milowiecki oraz uczniowie klasy skrzypiec z Ogniska Twórczości Artystycznej pod dyrekcją mgr Ireny Zając dali wspaniały koncert w dniu 01.04.2007 r. w Kościele w Milówce.

wiecej...

Heligonki i skrzypeczki, trąby, flety, fujareczki...
- Koncert Kolęd i Pastorałek

Ognisko płonie, bo trafiło na podatny grunt - padła wielce budująca opinia, po tradycyjnym już koncercie kolęd i pastorałek w Kościele w Milówce dnia 02.02.2007 roku.

wiecej...

© 2007 P.H.I VolVox
http://www.volvox.pl